IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Илон Мъск разделя обществеността по подобие на Доналд Тръмп

Предприемачът, който иска да построи колония на Марс, обединявайки човечеството в една обща космическа цел, прави точно обратното на Земята

21:25 | 06.06.22 г. 7
<p>
	<em>Снимка: Getty</em></p>

Снимка: Getty

Добавете Илон Мъск към списъка с теми, където присъстват Доналд Тръмп, COVID-19 и руската инвазия в Украйна, които могат да разрушат приятелствата и да настроят членовете на дадено семейство един срещу друг.

В сегашната шеметна и често иронична действителност човекът, който иска да изгради град на Марс, да тласне човечеството отново към космоса, се превърна в експерт в разделянето на хората на Земята, пише в коментар за Nikkei Asia Review Нина Сян, основател на China Money Network, платформа за данни, свързваща азиатския и световния сектор на иновациите, автор на книгите „Паралелните Метавселени“ и „Американско-китайската технологична война“. 

Обичан от някои, мразен от други, милиардерът, основател на компанията за космически технологии SpaceX и ръководител на производителя на електрически превозни средства Tesla, както и бъдещ собственик на платформата Twitter, оказва поляризиращ ефект върху обществото.

Тук се появява едно кредо, което бихме могли да наречем „Мъскизъм“, което е слабо центрирано върху следния набор от вярвания: че Демократическата партия в САЩ се е превърнала в партия на разделението и омразата, че опитът на Мъск да придобие Twitter е част на кръстоносен поход за защитата на "свободата на словото", както той сам определя действията си в това отношение. И че медийните публикации, че SpaceX е платила на служителка 250 000 долара, за да уреди иск за сексуално неправомерно поведение срещу Мъск през 2018 г., не е нищо повече от мръсна политическа атака.

Подобно на Тръмп, Мъск създава своя собствена реалност, живее в собствената си реалност и се опитва да огъне реалността около себе си. Това се изразява в начина, по който той говори по темата Twitter, където най-вече отговаря само на туитове, които отразяват собствените му мисли и идеи. Както например, когато той коментира миналия месец туитове на поддръжници, за да сведе до минимум ролята на стимулите за успеха на Tesla и да обвини изданието Business Insider в търговия с вътрешна информация. Той подчерта твърденията, че цената на придобиване на Twitter трябва да бъде с 25% по-ниска, ако 25% от потребителите на Twitter са ботове и че президентската кампания на Хилари Клинтън през 2016 г. е изфабрикувала обвинения, че Тръмп е заговорничил с Русия.

Макар че всеки от нас може би е виновен за това, че живее в собствен балон в социалните медии, Мъск разполага с невероятно огромна сила да изкриви нашата колективна реалност. Със своите 95 милиона последователи в Twitter Мъск може да прокара радикални промени в нашия дигитален публичен площад, ако успее да направи компанията частна.

Дори ако сделката с Twitter се разпадне, Мъск все пак ще окаже огромно влияние върху обществеността, тъй като неговите последователи в Twitter вече съперничат по брой на потребителите на The New York Times.

Разбира се, Мъск е конфликтна личност от дълго време: неговите туитове със странни мемове и пушене на марихуана по време на интервю остават забавни моменти за някои и в същото време карат други хора да повдигат въпросително вежди.

Но Мъск винаги се е опитвал да поддържа известна форма на аполитичност, като извършва дарения и в двата политически лагера в САЩ. Той многократно се е описвал като "наполовина демократ, наполовина републиканец".

С последния опит за придобиване на Twitter обаче Мъск изглежда е отприщил вътрешното си политическо „аз“. Той продължава да рови в гнездото на политическия стършел, заклеймявайки „цензурата“ в Twitter, нападайки словесно президента Джо Байдън за „игнорирането“ на Tesla и критикувайки Демократическата партия, че е „силно зависима от синдикатите и съдебните адвокати“.

Сега Мъск премахва своя аполитически воал, заклевайки се да гласува за републиканците.

За да разберете колко поляризиращ е станал Мъск, помислете за факта, че стотици хиляди леви последователи са деактивирали акаунтите си в Twitter след подписването на сделката за поглъщане на Twitter.

Много от хората вляво, които някога са били вдъхновени от визията на Мъск за възможните мисии до Марс, използващи ракети за многократна употреба и превръщане на транспорта в екологично устойчив, сега се обръщат срещу него. 

И все пак, фокусът на Мъск към дясното е по-нюансиран и сложен. Наскоро милиардерът публикува в Twitter диаграма, показваща, че той, бивш либерал, сега се оказва в центъра.

Мъск отказа да изрази мнение относно закона на Тексас, забраняващ абортите, след като бъде открит пулс на плода, и не е ясно какво мисли се въртят в главата му относно темата за контрола върху притежанието на оръжие. Последният му туит за това беше обърнат в шега. Във фискално и политическо отношение Мъск може да е станал по-консервативен, но със сигурност все още не е твърд републиканец, изтъква Сян.

В крайна сметка Мъск може да се превърне в нова политическа мярка. Основата на този нов стандарт за сравнение ще бъде набор от политически убеждения, които на първо място насърчават политики, които са от полза за неговите бизнес интереси, но които също така определят нов политически център на тежестта.

Много хора вероятно са в недоумение как да се отнесат към Мъск в светлината на такава отровна политическа драма. Сян признава, че е заклет фен на Мъск и че се възхищава на работата му в SpaceX и Tesla.

Но тъй като Мъск сега се превръща от аполитичен предприемач в политически активист, обществеността изгубиш поредния шанс да се помири относно спора за неговата личност и влияние.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:35 | 12.09.22 г.
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

6
rate up comment 5 rate down comment 0
forexar
преди 2 години
Ай ай ай .. Мъск май вече не е от много наш'те хора - ще ми подкрепя Тръмп той - га д! И ще иска Туитър да няма цен зура - лош лош лош .. Да му се конфискуват активите!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 2
Императорът
преди 2 години
Абе, нали довчера хвалехте мошшшшеникът мъск? Сега - защо така? Какво се промени? Нова опорка ли ви спуснаха? Аз не съм си променил виждането за мъск като мениджър и предприемач - наду един балон, използвайки държавни дотации и невежеството на инвеститорчетата. Но политическата му концепция ми допада. Иначе да - разединител е. Друг въпрос е ли е лошо това. Но и не могат всички да са обединители като чучyлото-узурпатор и Вова. Невисокият в неговата си държава обединява хората, защото 80% от населението го подкрепя. Чучyлото е нещо като антипутин - той обединява американците с това, че 80% от тях НЕ го искат !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 3 rate down comment 1
Oбичам България
преди 2 години
За съжаление тролейбус, само в Русия има свобода на словото. При нас нямаш право да изразяваш лично мнение или май е обраното, тролейбусе?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 2
scott
преди 2 години
ТОВА КАТЕГОРИЧНО Е НАЙ-МАНИПУЛАТИВНАТА СТАТИЯ В ИНВЕСТОР, КОЯТО СЪМ ЧЕЛ!!!!!Мъск е най-големия мУшеник на нашето време. Сичко му е Понци схема. Хвана модата на бчорбата с глобалното затопляне и предложи грешната и смешна технология на електрическата кола. Чрез реклама и субсидии към успех. Обаче: акционерите в Тесла не виждаха дивидент дълги години, работниците му - преуморени и мъртви в инциденти. Хиперлуба заби към центърът на земята и ше изгори доста долари. Спейс екс му е най-големата мушенгия. Използва дори интелектуалния потенциал на НАСА за ПРАВИТЕЛРСТВЕНИ СУБСИДИИ, и безграничен приток на пари във всеки един момент. И то в условията на пандемия и разруха за останалия свет. И пак с ГРЕШНА ЦЕЛ: КОЛОНИЗИРАНЕТО НА МАРС..........защо не създадем хармония и устойчиво съзидание тук на земятя, ами ше живеем на Марс? Ние сме хищници, изискваме пирамидална структура на властта и ежедневно задоволяване на потребността ни към насилие и убиване. както и да го маскираме. Това правим на земята, ще правим различни неща на Марс? МИ НЕ! Байдън спря кранчето и рекламата на Мъск /почти станах демократ зарад това му действие/. Даже го подиграва "успех на луната". МуШЕНИКА го контраатакува чрез туитър и Тръмп...................НАПРАВО ИМАМ МЪСК ЗА АНТИХРИСТА. Съвършения хищник, с власт и влияние, масата мечтае като него да забогатее от измами, грешни цели, безполезни технологии и правителстени пари. Може безнаказано да твори зло и да го представя като нужна добродетел. Божията ръка проличава тук с войната в Украйна. Мъск не може да не избере страна. Интересът му диктува тя да е тази на китай и россия, че и върсъсъ Байдън. ТОВА ЩЕ ГО ЗАКОПАЕ. Очаквайте скоро: внезапна смчърт на мъск и появата на ново рекламно лице. Се пак, ако не Мъск, понци схемите и измамите са ВЕЧНИ. Хищници сме! Дали ше има друг кат него?!?!?!?!? КАТЕГОРИЧНО НЕ!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 3
Борката
преди 2 години
Накъде? До ново животновъдство. Отглеждане на *** с ГМО мисир, мухлясъл при това.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 2
cyclop
преди 2 години
"Добавете Илон Мъск към списъка с теми, където присъстват Доналд Тръмп, COVID-19 и руската инвазия в Украйна, които могат да разрушат приятелствата и да настроят членовете на дадено семейство един срещу друг. " Те пречат на абсолютното единомислие. Всяка различна мисъл, да я наречем престъпмисъл, разрушава спокойното вегетиране на празното съзнание. Смееш ли да изкажеш подобна мисъл по начин, който може да бъде чут от други, непременно трябва да бъдеш заглушен, изтрит, фактчекнат и осмян. И това не пиша като почитател на Мъск, нито пък дори мъничко вярвам че ще "върне" някаква свобода на словото. Напротив, изглежда че придобиването на туитър ще доведе до експресно влошаване на тази свобода. Но все пак е отвратително да се чете накъде се опитва да ни води "ЖУРНАЛИСТИКАТА"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още