Европейската комисия (ЕК) ще предложи следващия понеделник да се удължи с една година срокът, в който правилата за дълга и дефицита няма да се прилагат, съобщава онлайн медията Politico.eu, като цитира запознати източници.
Правилата ограничат годишния държавен дефицит до 3 процента и публичния дълг до 60 процента от брутния вътрешен продукт (БВП). Те бяха замразени в началото на пандемията, за да не бъдат наказвани страните от Европейския съюз (ЕС), че се опитват да съживят икономиките си с допълнителни разходи.
Брюксел планираше да възстанови действието на фискалните правила до края на тази година.
Началото на войната в Украйна промени тези планове и Комисията обяви в началото на март, че ще изчака до май, преди да вземе решение.
С удължаването на облекчението са съгласни дори пестеливите северни държави, включително Нидерландия, посочват източниците на медията.
Дискусиите в рамките на ЕК се проточиха поради разногласия между комисаря по икономиката Паоло Джентилони, който подкрепя удължаването, и изпълнителния вицепрезидент Валдис Домбровскис, който подкрепя скорошното възстановяване на действието на правилата.
На редовната им среща в сряда комисарите са решили да дадат още една година отсрочка, но да наблюдават силно задлъжнелите страни. Предложението трябва да бъде одобрено и от страните членки на ЕС.
Удължаването на мярката ще се обсъжда на срещата на финансовите министри на ЕС във вторник. Според един от източниците на медията не се очаква да се стигне до бързо решение по въпроса.
Държавните дефицити и дълговете в еврозоната се свиват леко през 2021 г. в сравнение с предходната година, но остават над нивата отпреди пандемията, показват данни на Евростат.