IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Целта на Кремъл - Украйна прокси на Русия или възстановяване на СССР?

Рискът е Русия да установи сфери на влияние по различни начини, коментира Йордан Божилов

19:26 | 27.02.22 г. 3
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

"Целта на Кремъл е да свали законно избраното правителство в Украйна, да постави там марионетно и да превърне Украйна в прокси на Русия. Но мисля, че това е само една от стъпките, които са планирани. Мисля, че Русия няма да се спре само в Киев. Беше казано, включително и от самия президент Путин, че разпадът на СССР е най-голямата геополитическа катастрофа на XX век. Аз мисля, че неговата крайна цел е да възстанови СССР и влиянието на Русия," каза бившият служебен министър на отбраната Георги Панайотов в предаването "Брюксел 1" по Bulgaria ON AIR.

"Това, което можем да извлечем от изказванията на Путин досега, е че той съжалява за разпада на СССР и счита, че границите на Русия са в бившите граници на СССР. Но оттам нататък - Съветският съюз имаше проксита, имаше сфери на влияние. Т.е. това, което Путин заяви, е на практика начертаване на нови сфери на влияние, където попадат и България и други страни. За нас рискът е реален," коментира Йордан Божилов, председател на Софийския форум за сигурност. "Рискът е в това Русия да установи свое влияние по различни начини. На този етап аз изключвам военно влияние или въздействие на Русия, но всички средства, които могат да бъдат използвани - икономически и финансови, Русия ще се опита да ги приложи," коментира Божилов.

"Военната сила на Русия е в пъти по-голяма от тази на Украйна, така че може да се счита, че Русия ще установи контрол. Каква е квалификацията на действията на Русия? Те са много ясно описани в резолюция, приета в 1974 г. от Общото събрание на ООН, която е гласувана и от Русия: "Всяко от следните действия се квалифицира като акт на агресия - нахлуване или атака на въоръжени сили на държава на територията на друга държава. Бомбардировка от въоръжени сили на държава на територията на друга държава. Блокада на пристанище, атака от въоръжени сили на държава срещу сухопътния мост, морски и въздушни сили на друга държава." Всичко това го имаме  и това е акт на агресия. Това са престъпления против мира и човечеството. Това са престъпления и по наказателния кодекс на Русия," коментира Йордан Божилов, според когото на този етап нито НАТО, нито ЕС няма други средства да даде оценка на това, което се случва и да подпомогне Украйна и да накара Русия да спре тази агресия освен санкциите и оказване на помощ на Украйна.

"Русия обяви война на мира в Европа. Това се случва пред очите ни...Русия демонстрира военни способности и използва армията си, за да нападне държава в Европа. Ественият отговор на НАТО ще бъде да увеличи военното си присъствие на източния фланг на алианса. Това означава милитаризация. Границата между Русия и НАТО ще бъде милитаризирана, защото щом не можем да вярваме на думите и подписите от страна на Москва, какво друго можем да направим, за да се защитим? Трябва да предприемем съответните мерки," коментира Георги Панайотов.

"Видяхме месеци наред водене на някакви преговори, които за съжаление са били само прикритие на подготовката на военни действия, които аз бих казал, че са изисквали месеци планиране и подготовка," смята Божилов.

"Изваждането на Украйна, която все пак е партньор на НАТО, от това партньорство, допълнително ще натежи в контекста на съществуващите регионални дисбаланси," коментира международния анализатор Мартин Табаков.

"Далеч сме от мисълта, че украинснкия народ може да се адаптира лесно към една такава нова реалност - на марионетно правителство, и ние го виждаме и до ден деншен по улиците. Изключително висока мобилизация се наблюдава сред украинското население. Дори Руската федерация да установи пълен контрол  върху Украйна, това не означава, че военните действия ще спрат. Те просто ще променят своето военно изражение. Ще станем свидетели на един тип партизанска война. Нещо, което го има в Афганистан," заяви Мартин Табаков в предаването "Брюксел 1".

"Ако се стигне до там, аз все още се надявам, че няма да е такъв изходът, но ако се стигне до там Русия да окупира част от територията и да сложи марионетно правителство, моята хипотеза, изказвана публично е, че Афганистан ще им се стори като разходка за бране на гъби в гората. Просто ще видят такъв отпор от украинците и жертвите ще са такива, че никой няма да е доволен от това, че са взели Украйна. Украинците са готови да дадат всичко, за да защитят родината си," смята бившия служебен министър на отбраната проф. Тодор Тагарев.

Още от коментарите може да видите на сайта на Bulgaria ON AIR.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:30 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Свят виж още

Коментари

3
rate up comment 1 rate down comment 0
andy
преди 2 години
Разделят и владеят, по примера на САЩ. ;-)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 4 rate down comment 1
baba_meca
преди 2 години
За прокси не си струва разходите и жертвите дето Русия е направила. Логично е да последват съдбата на Крим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 4
ing5rov
преди 2 години
абе както Мексико на американците ... че да ме разбере по лесно "прогресивната"общественост ... : )))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още