Разходите за отглеждане на дете в Китай възлизат на близо седем пъти повече от стойността на БВП на глава от населението на страната - много по-голямо съотношение в сравнение със САЩ и Япония, показва ново проучване, цитирано от Ройтерс. Данните насочват фокуса към предизвикателствата, пред които са изправени китайските политици, докато се опитват да се справят с бързо намаляващата раждаемост.
Експерти предупреждават, че застаряващото население на Китай ще окаже огромен натиск върху системите за здравеопазване и социално осигуряване в страната, а намаляващата работна сила може сериозно да ограничи растежа на втората по големина икономика в света през следващите десетилетия.
Въпреки че новата семейна политика позволява на семействата да имат до три деца, раждаемостта в Китай спадна до 7,52 раждания на 1000 души през 2021 г. - най-ниското ниво от 1949 г., откогато Националното статистическо бюро следи данните.
Твърде високите разходи за отглеждане на деца накараха Пекин да наложи ограничения на сектора на частните уроци, а някои региони дават на двойките пари за раждане на второ или трето дете.
Базираният в Пекин институт за изследване на населението YuWa изчислява в свой доклад, публикуван във вторник, че средните разходи за отглеждане на дете до 18-годишна възраст в Китай през 2019 г. са били 485 хил. юана (76 629 долара) за първо дете. Тази сума е 6,9 пъти по-голяма от стойността на БВП на глава от населението на Китай през тази година.
Китай се нарежда на второ място сред 13-те държави, включени в проучването, след Южна Корея, която има най-ниската раждаемост в света. Разходите в САЩ, базирани на данни за 2015 г., са 4,11 пъти по-големи от БВП на глава от населението, а тези в Япония, базирани на данни за 2010 г., са 4,26 пъти по-високи.
Разходите за отглеждане на деца са дори още по-високи в големите китайски градове, достигайки над 1 млн. юана в Шанхай и 969 хил. юана в Пекин. Раждаемостта в двата града е по-ниска от средната за страната.
От института YuWa предупреждават, че намаляващата раждаемост ще "засегне дълбоко" потенциала за икономически растеж на Китай, способността му да прави иновации и благосъстоянието на хората.
Китай ще трябва да похарчи поне 5% от годишния си брутен вътрешен продукт, за да създаде стимули за двойките да имат повече деца, включително субсидии за образование, преференциални ипотечни лихви, данъчни облекчения, равен отпуск по бащинство и майчинство, както и изграждане на повече детски градини, пише в доклада.
преди 2 години В Индия и Бангладеш е в ход този процес.Проблемът сега е най-вече с Нигерия и съседките и в Субсахарска Африка отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Всъщност добра новина. Няма нужда от 1,5 млрд души да живеят там. Ако може същото да стане и в Индия, Бангладеш, Нигерия и тн. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години нормално... дивия капитализъм не прощава на никой! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години нормално... дивия капитализъм не прощава на никой! отговор Сигнализирай за неуместен коментар