IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Диамантената индустрия в Антверпен в тежка битка с местните банки

Банките вкарват бизнесите от индустрията в черни списъци заради опасения за пране на пари

18:06 | 05.02.22 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Bloomberg</em></p>

Снимка: Bloomberg

Диамантите може и още да са най-добрият приятел на момичетата, но банките им се радват все по-малко.

Това опасение все повече расте сред търговците на диаманти в Антверпен, които предупреждават, че банките рискуват да ударят бизнеса им, несправедливо вкарвайки ги в черни списъци заради опасения за пране на пари, затваряйки сметки или отказвайки да им предложат основни услуги, пише Politico.

Диамантите са жизненоважен бизнес за северния белгийски град, който от векове е водещият световен търговски център за ценните скъпоценни камъни и е дом на 1600 регистрирани компании за диаманти. 86% от всички необработени диаманти в света минават през града.

Битката днес се фокусира върху това дали белгийските кредитори играят своята роля като пазачи на финансовата система, която е под натиск да спира потенциалните мръсни пари след серия от финансови скандали.

От гледна точка на диамантената индустрия обаче въпросът е по-екзистенциален – дали кредиторите ще използват строгите си правила срещу пране на пари като извинение да се отърват от нежелани клиенти.

Изключени от системата

Шашин Чокси, собственик на Swati Gems в Антверпен, е бил „изхвърлян“ на два пъти от банки и сега е принуден да ползва банка извън страната – конкретно Bank of India, което му носи допълнителни такси и закъснения при бизнес плащанията му, равняващи се на една семейна почивка годишно.

„Как мога да търгувам, ако нямам банкова система? Ако купуват от вас, трябва да ви платя“, казва дилърът от офиса си в Antwerp World Diamond Center.

„Ако сумата е над 3000 евро, нямам право да ви платя в кеш. Трябва да бъде с банков превод“, казва той, допълвайки, че рядко в индустрията има преводи за толкова малки суми.

Чокси настоява, че „няма нищо скрито“ в Антверпен заради обема счетоводство и проверки, на които индустрията е подложена днес заради предишни скандали – включително търговията с „конфликтни диаманти“, която помогна за разпалване на насилието през 90-те.

Михаел Фрайлих, белгийски депутат, който представлява Антверпен, казва, че кредиторите несправедливо наказват целия диамантен сектор. Той настоява да влезе в сила закон за „базово банкиране“, според който държавен орган може да се намеси и да избере банка, ако дадена компания вече е получила три отказа.

„Банката не трябва да го приема като предварително зададено, че всеки, който търгува с диаманти, е крадец или престъпник“, казва той. „Всяка индустрия си има определен процент измамници, а диамантената не се различава. Но положението не е по-лошо от останалите индустрии“.

Фрайлих, който е от опозиционната партия New Flemish Alliance, казва, че банките използват правилата да не известяват клиентите при опасения за потенциална незаконна дейност, за да затварят сметки без обяснение – а проблемът сега се разпростира и в други индустрии, включително легалната проституция и хазарта.

„Проблемът е, че ако организациите не получат банкови сметки, те ще започнат да ползват други начини да превеждат пари, дали в брой, чрез неизвестни лихвари или неясни онлайн услуги за криптоплащания, където напълно ще липсва държавен контрол“, казва той.

Неоправдано премахване на риска

Тези компании започват да се обръщат към по-високите ешелони в сферата на финансовите услуги на Европейския съюз.

Банковият регулатор на ЕС публикува доклад по-рано през януари, който предупреждава за „неоправдано премахване на риска“ от банките, които отказват да предоставят услуги на категории „рискови“ клиенти.

Тази група включва търговци на диаманти, но и други бизнеси с интензивен обмен на пари, включително фризьори, както и клиенти като служители на посолства или лица, търсещи убежище.

Европейският банков орган също отбеляза, че компаниите в търговията с диаманти представляват „значителен дял“ от респонденти, заявили, че са им били отказани услуги, например бизнес или спестовни сметки, както и кредитни карти и ипотеки, без да бъде предоставена конкретна причина.

Отхвърлянето на цели групи клиенти може да е сигнал за слаби вътрешни проверки срещу пране на пари в банките и рискува да изключи легитимни клиенти извън финансовата система, заяви още органът.

За експертите по пране на пари обаче диамантената индустрия идва с присъщо високи рискове.

Последна актуализация: 20:17 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Свят виж още

Коментари

Финанси виж още