IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Започва делото срещу Саркози за незаконно финансиране от Муамар Кадафи

Съдът ще провери дали в замяна на финансирането на президентската кампания на Саркози либийският режим е поискал дипломатически, правни и бизнес услуги

15:13 | 06.01.25 г. 1
Бившият президент на Франция Никола Саркози. Снимка: Bloomberg LP
Бившият президент на Франция Никола Саркози. Снимка: Bloomberg LP

Бившият президент на Франция Никола Саркози ще бъде съден в понеделник за най-големия скандал с политическо финансиране в съвременната френска история заради твърдения, че е получил милиони евро незаконно финансиране за предизборна кампания от режима на покойния либийски диктатор Муамар Кадафи.

Историческият процес срещу десния бивш президент и още 12 души, включително трима бивши правителствени министри, за престъпен заговор за получаване на средства от чуждестранен диктатор в огромен мащаб заплашва да влоши и без това ниското доверие на избирателите във френската политическа класа, пише в. Guardian.

След 10-годишно антикорупционно разследване съдът ще изслуша твърденията за това, което разследващите магистрати определят като „корупционен пакт“, сключен между Саркози и либийския режим. При този „пакт“ посредници са доставяли куфари, пълни с пари, до сградите на министерствата в Париж, за да финансират незаконно победата на Саркози на изборите през 2007 г.

Съдът ще провери дали в замяна на финансирането на президентската кампания на Саркози либийският режим е поискал дипломатически, правни и бизнес услуги.

Едно от тези предполагаеми искания за услуги е свързано с Абдула ал-Сенуси, шефът на шпионажа на Кадафи. Сенуси беше осъден задочно на доживотен затвор от френски съд през 1999 г. за участието му в бомбения атентат на пътнически самолет на UTA над Нигер през 1989 г., при който загинаха 170 души. Съдът ще изслуша дали либийският режим е отправил искания към обкръжението на Саркози да намери начин да отмени международната заповед за арест на Франция срещу Сенуси.

Лауре Хайнрих, адвокат на 15 роднини на хора, убити при бомбения атентат на самолета, казва, че нейните клиенти ще разкажат пред съда как са разбрали, че „арестът на лицето, което е убило членове на семейството им“, може да бъде „разменен за пари“. По думите ѝ предполагаемият корупционен пакт би означавал, че „парите, използвани от Никола Саркози, за да бъде избран през 2007 г., са пари, опетнени от кръвта на тези семейства“.

Саркози, който беше президент между 2007 и 2012 г., отрича всякакви неправомерни действия по случая.

Тримесечният процес ще разкрие сложните отношения на Саркози с Кадафи, чието брутално 41-годишно управление беше белязано от нарушения на човешките права. Кадафи беше изолиран в международен план заради връзката на неговия режим с тероризма, включително бомбардировката на полет 103 на Pan Am над Локърби в Шотландия през декември 1988 г.

Твърди се, че членове на обкръжението на Саркози са се срещали с членове на режима на Кадафи в Либия през 2005 г., когато Саркози беше вътрешен министър на Франция. Скоро след като стана президент на Франция през 2007 г., Саркози покани либийския лидер на продължително държавно посещение в Париж. Саркози беше първият западен лидер, който приветства Кадафи на пълно държавно посещение след замразяването на отношенията през 80-те години заради статута му на спонсор на държавния тероризъм.

През 2011 г. Саркози постави Франция в челните редици на водените от НАТО въздушни удари срещу войските на Кадафи, които помогнаха на бунтовническите бойци да свалят неговия режим. Кадафи беше заловен от бунтовниците през октомври 2011 г. и убит.

Документален филм за случая, Personne N’y Comprend Rien (Никой не разбира), ще бъде пуснат във френските кина в сряда с разказ за историята на разследването.

Ако бъде осъден по обвинения в корупция, Саркози може да получи до 10 години затвор заедно с Клод Геан, бивш генерален секретар на Елисейския дворец и вътрешен министър, и Брис Ортефьо, близък съюзник на Саркози, който също е бил вътрешен министър. Всички отричат ​​неправомерни действия.

На съд е и бившият бюджетен министър на Саркози Ерик Вьорт, който сега е депутат от центристката партия на Еманюел Макрон. Той също отрича да е извършил нарушения.

През март 2011 г. синът на Кадафи Сейф ал-Ислам Кадафи коментира пред Euronews: „Саркози трябва да върне парите, които прие от Либия, за да финансира предизборната си кампания. Ние финансирахме кампанията му и имаме доказателството... Първото нещо, което изискваме, е този клоун да върне парите на либийския народ“.

От антикорупционната група Sherpa, която е гражданска страна в процеса, също коментират: „Този ​​случай ни дава много ясна представа какво представлява транснационалната корупция и какви са нейните последици. Нещо, което не се подчертава достатъчно често, са щетите, нанесени на гражданското население, а именно на либийското население, защото става дума за присвояване на либийски публични пари“.

Саркози вече има две съдебни присъди. Миналия месец висшият съд на Франция потвърди присъда срещу него за корупция и търговия с влияние заради незаконни опити да си осигури услуги от съдия. Наредено му е да носи електронна гривна за една година, което е първата такава присъда срещу бивш държавен глава. Той оспорва решението в Европейския съд по правата на човека.

В отделен процес Саркози беше осъден за укриване на незаконни преразходи на президентските избори през 2012 г., които загуби от кандидата на социалистите Франсоа Оланд. Саркози е обжалвал съдебното решение.

Фабрис Арфи, разследващ журналист за уебсайта Mediapart, който разпространи историята за либийското финансиране, коментира, че мащабът на обвиненията в корупция в случая с Либия ще бъде „токов удар“ за френското общество. „Целият имидж на Франция е заложен на карта“, посочва той. „Хората ще открият компрометиращото поведение на бивш президент и неговия екип с ужасен диктатор на ниво, което е дипломатическо, икономическо, съдебно и финансово“, казва още Арфи.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:20 | 06.01.25 г.
Най-четени новини
Още от Правосъдие виж още

Коментари

1
rate up comment 3 rate down comment 0
wart
преди 1 ден
По най -долен и престъпен начин го убихте долни престъпни колонизаторски св...не .Тя беше една от най " демократичните " от 58 мюсюлмански страни след Турция и Сирия . Медицина , оброзoвание и много други социални придобивки бяха безплатни като хора с ниски доходи получаваха допълнително обезщетение от продажбата на петрола която е една от най качествените с ниско съдържание на сяра. Като Американските и Европейските банки присвоиха , блокираха около 320 Милиарда долара на Либийският народ и т
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още