Русия вече е държава, в която не се прилагат принципите на правовата държава и Москва прие редица законодателни актове срещу "неприятелски държави", за каквито се смятат повечето държави от Европейския съюз (ЕС), се казва в мотивите за промяната на регламента за санкции срещу Русия, или т.нар. 15-и санкционен пакет.
В тази връзка в текстовете се съдържа препоръка към европейския бизнес за прекратяване на стопанските дейности в страната и въздържане за започване на нови. Удължава се обаче срокът за излизане от руския пазар, свързано с възможността компаниите да изтеглят активите си при най-благоприятните условия. Припомняме, че напускането на европейските компании, особено работещите в стратегически сектори като петролна индустрия или банки, става само след одобрение от най-високо ниво в Кремъл. На някои компании отне години, за да реализират намеренията си да се изтеглят от Русия, заявени още след началото на войната в Украйна през пролетта на 2022 година.
Страните от ЕС няма да признават и спазват решения на руски съдилища, касаещи забрана за завеждане на съдебни искове или арбитражни дела срещу руски компании в съдилища извън Русия. Това стана възможно след законодателна промяна в Арбитражния процесуален кодекс на Русия. Освен забраната на европейските лица да търсят правата си в съда, промяната предвижда и несъразмерни глоби, ако ограничението не бъде спазено.
ЕС определя тази практика като нарушаваща установените международни принципи и дългогодишни практики при разрешаването на международни търговски спорове и забранява на европейските страни да се съобразяват с тези решения.
С 15-ия пакет ЕС включва в списъка със санкционираните лица и компании от Китай, Индия и Иран, които помагат на Русия да заобиколи забраните за внос на стоки с възможна двойна употреба. Вписани са и няколко руски компании, които също не се съобразяват с налаганите ограничения. Тези мерки са свързани най-вече с последните доказателства, че Русия продължава да купува части за дронове и ракети, които изстрелва срещу Украйна, от западни производители.
Мерките за ограничаване на нарушенията с превоза на петрол от Русия включват 52 кораба от т.нар. "сенчеста флотилия", превозващи руски петрол.
В регламента се удължава срокът за дерогация за покупката на петролни продукти за Хърватия и Чехия. Според текстовете Чехия ще има правото да купува горива, произведени от руски петрол до 5 юни 2025 година, а ако дотогава намери алтернатива, изключението ще бъде прекратено.
Хърватия ще може да купува руски вакуумен газьол до края на 2025 година.