IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Сметната палата настоява председателят ѝ сам да избира заместниците си

Законопроект за изменение на Закона за Сметната палата предвижда номинациите да се правят от депутатите

18:47 | 12.12.24 г.
Снимка: Сметна палата
Снимка: Сметна палата

Сметната палата ще сезира международната професионална общност във връзка със заплаха за нейната независимост. Според промени с внесен на 10 декември в 51-то Народно събрание законопроект за изменение на Закона за Сметната палата председателят на институцията няма да може да избира заместник-председатели, както е до момента. Предложението е досегашният избор номинациите да се правят с директно номиниране от депутатите, съобщиха от Сметната палата.

Ръководството на институцията ще поиска от Инициативата за развитие (IDI) на Международната организация на Върховните одитни институции ИНТОСАЙ да бъде започната процедура по Механизъм за бързо застъпничество за независимостта на Върховните одитни институции. Това е утвърдена процедура, която членовете на международната организация могат да използват, когато са нарушени фундаменталните принципи за независимост на Върховните одитни институции (ВОИ), а именно стандартите ИНТОСАЙ-П1 „Декларация от Лима“ и ИНТОСАЙ – П10 „Декларация от Мексико за независимостта на ВОИ“.

От Сметната палата припомнят, че на 5 август също беше внесен законопроект с промяна на модела за номиниране на заместник-председатели на Сметната палата. И в двата случая това става след промяна в Конституцията на България, съгласно която заместник-председателите на Сметната палата също могат да бъдат назначавани за служебен министър-председател.

В този смисъл, не може да не направи впечатление очевидното желание заместник-председателите на Сметната палата да бъдат определяни директно от Народното събрание по политически, а не по професионален признак.

Не са подкрепени с конкретни примери твърденията в мотивите към законопроекта, че предлаганият нов механизъм за номиниране на заместник-председатели на Сметната палата е заимстван от други органи, избирани от Народното събрание, категорични са от независимата одитна институция.

И напомнят, че управителят на Българската народна банка и председателите на органи като  Комисията за финансов надзор и Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори, също предлагат състава на съответните ръководни органи пред Народното събрание.

В Сметната палата смятат, че повторното внасяне на законопроект, с който радикално се променя подходът за предлагане на заместник-председатели на Сметната палата, застрашава по недопустим начин независимостта на върховната одитна институция.

От там напомнят, че основен принцип на Международната организация на Върховните одитни институции ИНТОСАЙ – Принцип 1 от „Декларацията от Лима“ гласи: „Върховните одитни институции могат да изпълняват задачите си обективно и ефективно само ако са независими от одитираните обекти и са защитени от външно влияние“.

 Още на 6 август 2024 г., след като бе депозиран първият проект на изменение на Закона за Сметната палата, Горица Грънчарова-Кожарева, която изпълнява правомощията на председател на Сметната палата, изпрати писмо до Тони Мърфи, председател на Европейската сметна палата, с което го информира за опитите за накърняване на независимостта на българската институция.

В отговор той заяви, че независимостта е ключова предпоставка за обективното и ефективно функциониране на Върховните одитни институции. В писмото той обърна внимание, че международната професионална одитна общност разполага с бърз механизъм за защита на независимостта на Върховните одитни институции (ВОИ).

Механизмът не беше задействан до този момент и затова не последва посещение от международни структури, които прецениха, че законопроектът за изменение на Закона за Сметната палата, който остана неприет от 50-то Народно събрание, е изолиран опит за използване на Сметната палата за политически цели. От независимата институция се надяват, че държавническият подход за утвърждаване на независимия външен одит в публичния сектор ще вземе връх над партийните интереси.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:47 | 12.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Правосъдие виж още

Коментари

Финанси виж още