IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще има ли ефективни мерки за предотвратяване на кражби в търговски обекти

Престъпленията стават все по-организирани и вече захранват мрежи за препродажба, посочват адвокат Галин Попов и Владимир Димов

21:55 | 12.11.24 г.
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Увеличават се престъпленията, свързани с дребните кражби, въпреки сериозните инвестиции в правохранителна техника и охрана. Причините за нарастващите незаконни канали са препродажба на откраднати стоки. За това предупреди в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria адвокат Галин Попов, изпълнителен директор на Асоциацията на търговците на нехранителни стоки.

„Пазарът на препродажба на крадени стоки е толкова развит, че вече има случаи, когато се поръчва да бъде открадната конкретна стока“, посочи и другият представител на ръководството на Асоциацията, който е търговски директор на „Мегадом“ („Практис“), Владимир Димов. И обясни, че крадците не се прехранват с откраднатото, а се включват в организирана система на прекупвачи, като най-вероятно има и поръчки.

Той настоява да се вземат спешни мерки за ограничаване на дребните кражби.

Галин Попов съобщи данни, според които се наблюдава ръст в абсолютна стойност от над 100% на кражбите на дребно в целия сектор на нехранителните стоки. „При мебелите и домашните аксесоари увеличението достига до 200%, при спортните стоки – над 100%, а при стоките "направи си сам" – над 20%“, отбеляза адвокатът. Информацията за тези кражби е от неформално проучване на Асоциацията на търговците на нехранителни стоки. Според изследването за първите шест месеца на 2024 г. в магазини за строителни материали, мебели, декорации и спортни стоки откраднатите стоки са се увеличили значително спрямо същия период на 2023 г.

Димов и Попов потвърдиха, че търговците се сблъскват с неефективната правосъдна система. „Единичните кражби не са на стойност 10-20 хил. лева, за да се задейства сериозно наказателно производство“, отбелязва адвокатът. По думите на Попов това води до ситуация, в която извършителите често остават ненаказани, а процесите в съда отнемат години. От проучването на Асоциацията се вижда, че 60% от членовете ѝ са подали по-малко от пет сигнала за кражби на органите на реда.

„Това е системен проблем, свързан с остарялата наказателно-правна доктрина. Тя не отговаря на съвременните икономически реалности“, категоричен е Попов.

Част от мерките, които Асоциацията на търговците на нехранителни стоки предлага, са насочени към облекчаване на процедурата по сезиране на органите на реда чрез създаване на електронна среда, удобна за бизнеса и за МВР, както и засилване на взаимодействието между търговците и правоприлагащите органи. Създаването на съвет между търговците и структура в МВР, също може да допринесе за справяне с проблема.

Владимир Димов обясни, че работодателите покриват загубите от кражбите през маржовете на компанията, като по този начин се лишават от възможността за повече инвестиции. Вследствие на тези кражби липсата на ефективно правораздаване и повишените разходи за охрана част от търговците губят част от смисъла за бизнеса си.

Едно от решенията за справяне с проблема с кражбите представителите на бизнеса е внедряването на все по-напреднали технологии с изкуствен интелект. По думите на адвокат Попов 7% от членовете на Асоциацията вече прибягват към подобни мерки. Те използват софтуери, които могат да разпознават крадците по техни телесни данни, а не по лицата, за да не нарушат регламента на ЕС за личните данни.

Каква е картината в Европа на дребните кражби в търговските обекти? Къде регулациите са по-облекчени и има ли връзка между засиленото въвеждане на технологиите и ефективното справяне с проблема? Защо липсва обществена съдимост и морален критерий за осъждане на дребните кражби в търговските обекти?

Вижте целия коментар във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „В развитие“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:55 | 12.11.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Правосъдие виж още

Коментари

Финанси виж още