IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Допълнения в Търговския закон предвиждат ускорена ликвидация на дружества без дейност

Планираните промени осигуряват възможност за „обслужване на гише“ чрез Агенцията по вписванията

19:30 | 28.12.23 г. 2
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Ускорена ликвидация на дружества, които не са осъществявали скорошна дейност и няма нает персонал, предвиждат допълнения в Търговския закон, предложени от Министерството на правосъдието. В тези случаи се осигурява и възможност за „обслужване на едно гише“ чрез Агенцията по вписванията, съобщават от Министерството.

Създаването на законова рамка за постигане на ускорена ликвидация на юридически лица е и ангажимент на страната ни по Плана за възстановяване и устойчивост.

Ликвидацията на търговското дружество е доброволно производство за разпределение на имуществото му след неговото прекратяване. Целта е да се събере и осребри цялото имущество на дружеството и след като се удовлетворят всички кредитори, остатъкът да бъде разпределен между съдружниците, се посочва в мотивите към законопроекта.

В момента доброволната ликвидация на бизнес в България отнема близо една година, като процедурата е продължителна и скъпа. Същевременно средно на година се създават между 30 000 и 50 000 нови юридически лица на година, като над 90% от новостартиралите компании се провалят още в началните стъпки.

Предлаганите допълнения в Търговския закон предвиждат създаване нов член 274а „Бързо производство по ликвидация“. Улесняването на процеса се постига по две основни направления – съкращаване на сроковете на процедурите и въвеждане на „обслужване на едно гише“ чрез Агенцията по вписванията, където ще се подават всички заявления. Условията за провеждане на бързо производство по ликвидация само се декларират и представянето на декларация за тях ще е достатъчно за разглеждане на заявленията в производството в по-кратки срокове.

За да се възползва от новата възможност дружеството трябва едновременно да отговаря на пет условия: да не е осъществявало дейност или да е прекратило осъществяваната дейност преди повече от дванадесет месеца; да не е наемало работници и служители или да е прекратило трудовите правоотношения с тях преди повече от дванадесет месеца; да няма регистрация по Закона за данък добавена стойност или да е прекратило регистрацията си преди повече от дванадесет месеца; да няма непогасени задължения към държавата и общините; да няма неприключило производство по установяване на данъчни задължения и задължения за задължителни осигурителни вноски, по което страна е Националната агенция за приходите.

Законопроектът е достъпен за обществено обсъждане до 29 януари 2024 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:37 | 28.12.23 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Правосъдие виж още

Коментари

1
rate up comment 1 rate down comment 0
пасъм
преди 10 месеца
Тъпо пак, почти няма дружество, което да не е регистрирано по ДДС...Нападжиите явно няма да се научат да работят по-скоростно
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още