Депутати от ГЕРБ-СДС, “Продължаваме промяната - Демократична България“ (ПП-ДБ) и ДПС са внесли в парламента проект на декларация с призив към Висшия съдебен съвет (ВСС) да спре процедурата по избор на нов главен прокурор до окончателното произнасяне на Конституционния съд (КС), както и до окончателното приемане на предвижданите промени в Конституцията. Това съобщиха пред журналисти в парламента вносители на предложението, съобщава БТА.
Под текста са се подписали Бойко Борисов и Деница Сачева от ГЕРБ-СДС; Никола Минчев, Христо Иванов и Атанас Атанасов от ПП-ДБ; Мустафа Карадайъ и Делян Пеевски от ДПС.
Спазвайки конституционния принцип за разделение на властите и недопускане вмешателство в делата и решенията на съдебната власт, ние, народните представители в 49-ото Народно събрание, изразяваме волята си за реформа в съдебната власт чрез законодателна инициатива и решения, като ясно сме заявили, че изготвяме конституционни промени в част „Съдебна власт”, се казва в текста.
Заради големия обществен интерес при предстоящия избор на нов главен прокурор, народните представители в 49-тото Народно събрание считат, че провеждането на процедурата по избора му, преди провеждането на законодателните инициативи за конституционна реформа, няма да постигне очакваното общественото доверие за справедлив и прозрачен избор, смятат авторите на декларацията.
Освобождаването на главния прокурор от ВСС и последвалото решение за откриване на процедура за избор на нов, както и образуваното производство пред КС, бе повод за сериозно обществено напрежение и създаде очакване за законодателни промени, включително и конституционни в глава „Съдебна власт“ на Конституцията, се посочва в мотивите. Според депутатите българските граждани очакват избор на нов главен прокурор по нови и ясни правила, след широк обществен дебат и спокойна обстановка. Всичко това изисква изборът на нов главен прокурор да бъде проведен след окончателното произнасяне на КС, както и след приемане на изменение на Конституцията и закона на съдебната власт, изтъкват още вносителите.
Пред медиите депутатът от ГЕРБ-СДС Деница Сачева съобщи, че декларацията ще бъде предложена за гласуване в пленарната зала в Народното събрание още в началото на следващата седмица. „Това, което искаме в момента да направим, е да отговорим на очакванията на обществото да има прозрачен и справедлив избор на нов главен прокурор“, подчерта тя.
„Това е призив, публичен, от Народното събрание, и в никакъв случай не го приемаме като вмешателство, все пак компетентният орган е ВСС, ние изрично го подчертаваме, но очертаваме и каква е реалната и фактическата картина към настоящия момент от наша гледна точка“, каза лидерът на ДПС Мустафа Карадайъ. Заявяваме, че ще ускорим работата по промените в Конституцията, допълни той.
От „Продължаваме промяната - Демократична България“ смятат, че изборът на нов главен прокурор трябва да е след промените в Конституцията, които ще засягат фигурата на главния прокурор и органа, който го избира – ВСС. Много по-легитимен ще бъде избор от обновен кадрови орган, отколкото от сегашния, който не показа и с избора на и.д главен прокурор, че е способен на обективен, качествен избор, коментира Никола Минчев от ПП-ДБ. По думите му декларацията не е намеса в съдебната власт, а е политическа позиция.