Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност е най-светлият празник - той ни обединява като народ, съхранява ни през годините и ни кара да се гордеем с нашата писменост и култура. Това написа служебният премиер Димитър Главчев във Facebook страницата си.
„Нека помним делото на първите просветители, нека помним първите ни учители. Нека се поклоним пред делото им и кажем нашето огромно Благодаря“, призова той.
„На 24 май почитаме и прославяме делото на първоучителите св. св. Кирил и Методий и последователите им. Тяхната мисия полага устоите на българските светли бъднини, възпети в химна на просвещението „Върви, народе възродени“, се посочва на Facebook страницата на Министерския съвет.
Този обичан от всички празник е повод да се гордеем, че сме наследници на хилядолетна книжовна и духовна традиция. Нека благодарим още веднъж на българските учители, преподаватели и културни дейци, че дават най-доброто от себе си, за да не угасва никога пламъкът на познанието, пише в поздравлението на служебния кабинет.
„Буквите са вечни, така както е вечен стремежът ни да образоваме децата си, да предадем опита и научените уроци на следващите поколения. Нека ценим и пазим книжовността, която историята е доказала, че е здрав щит, с който преодоляваме изпитанията на времето. За да пребъде България!“, посочват на Facebook страницата.
24 май е чудесен повод да купим и подарим книга, посочват още от служебното правителство.
24 май е най-българският, най-обединяващият ни и най-светъл празник. Защото знанието и писмеността са светлината, която осветява пътя на българите и в най-тъмните и тежките им дни. 24 май е денят на почит към словото, към знанието, към духовността. Защото словото и знанието са в основата на живота, каза в приветствието си за празника служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков.
"Днес българските талантливи млади хора продължават да прославят страната ни във всички области на знанието. Българските учени влизат в челни места на международни класации и движат ключови технологични сектори, а хилядите български учители все толкова родолюбиво пазят възрожденския дух и предават на поколенията ценността на родния език и мъдростта на познанието. Университетите ни съчетават академичното знание с изискванията на новото време, българските семейства издигат образованието като най-висша ценност, за да може да просперира страната ни", казва Цоков.
Той отбелязва, че словото българско прави България безгранична с близо 400-те български неделни училища в 55 държави, разположени на шест континента, където звучи родната реч, напомняйки ни, че България е навсякъде, където тупти поне едно българско сърце.
24 май е свързан със стремежа на всички да имаме просветено общество, да ценим традициите, да уважаваме учителите, да обичаме книгите. Това каза кметът на София Васил Терзиев в ефира на Нова телевизия по повод Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.
Обиколките по училищата ме срещнаха с много будни деца, децата ни са добри, учителите си вършат работата, каза още Терзиев. Но ако искаме да се променят нещата към по-добро, трябва да сложим учителите на пиедестал и да променим целия образователен процес – на какво учим децата, отбеляза той.
Една нация без образование и култура няма бъдеще, смята кметът на София. Увеличихме заплатите на културните дейци, заделихме повече средства за култура, допълни той, цитиран от БТА.
България чества днес Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. 24 май е обявен за официален празник със Закона за изменение на Кодекса на труда, приет от 9-ото Народно събрание на 30 март 1990 г.