Таксите за обучение на студентите и докторантите държавна поръчка да отпаднат още през тази академична година, реши правителството с предложените промени в Закона за висшето образование.
Целта е да се подобри достъпът до висше образование на студентите, както и държавните висши училища да станат по-привлекателни за тези кандидат-студенти, които се колебаят дали да продължат своето образование и житейски път в чужбина или в България. С отпадането на таксите за студентите и докторантите съответните разходи за обучение ще бъдат поети от държавата. Необходимата сума се изчислява на близо 136 млн. лева за 2024 г., посочва се в съобщението на Министерския съвет.
Предвижда се заплащаната годишна такса от студентите и докторантите да бъде наполовина от вече утвърдения размер за 2023/2024 г. За целта в едномесечен срок от влизането в сила на промените в Закона за висшето образование от Министерския съвет ще бъдат отпуснати допълнителни средства на университетите и научните организации, които имат право да провеждат обучение в образователната и научна степен „доктор”, за компенсирането им за намалените приходи от такси. В двумесечен срок висшите училища и научни организации трябва да възстановят разликите на тези студенти и докторанти, които са заплатили годишни такси в размер по-голям от половината от вече утвърдения за 2023/2024 г.
Мярката е в продължение на политиката на държавата за осигуряване на достъпно, всеобхватно и качествено образование. Със законодателните промени от началото на 2022 г. в подкрепа на родителите и достъпа до ранно детско развитие детските градини станаха безплатни за гражданите. Училищното образование в държавните и общинските училища винаги е било безплатно за учениците, а от следващата учебната 2024/2025 г. учебниците и познавателните книжки за всички деца и ученици от I до XII клас ще бъдат безплатни, припомнят от правителството.
Учениците ще могат да отсъстват до 15 дни с бележка от родител
Учениците ще могат да отсъстват от училище до 15 дни в една учебна година с мотивирано писмено заявление от родител до класния ръководител, реши още правителството. Промените в Наредбата за приобщаващо образование са предложени от Министерството на образованието и науката и имат за цел да облекчат семействата и да намалят административната тежест на директора на училището.
След проведено широко обществено обсъждане бе взето решение, че ученик може да отсъства по семейни причини до 5 дни наведнъж.
До момента децата имаха право да отсъстват от училище по уважителни причини до 3 дни с бележка до класния ръководител и до 7 дни с писмено заявление до директора.
С промените се дава възможност на родителя самостоятелно да взема решение по отношение на отсъствията на своето дете от образователната система в случаи на семейни събития, лични и фамилни ангажименти, наложителни пътувания, временно неразположение и др. Това вече ще се случва в уведомителен режим по отношение на училището чрез класния ръководител, а не в разрешителен от директора.
С оглед въведената дигитализация на медицинския документ за уважаване на отсъствията по медицински причини в Наредбата се уточнява и редът на·подаване на този документ. Това става по електронен път, с което се преустановява представянето му на хартиен носител от родителя в училището, като така се облекчават и родителите.
В хода на общественото обсъждане са взети предвид още две предложения, които са отразени в· Наредбата и са свързани с настъпили промени в законови и подзаконови нормативни актове, издадени от различни министерства.
Първото се отнася до заниманията по интереси в областта на спорта, а с второто - до отпадане на ограничението за предоставяне на някои социални услуги в образователната система. Такива вече ще могат да се предлагат и в институции в системата на предучилищното и училищното образование, стига да са съобразени с физическото, здравното и психическото състояние на детето, както и с неговите индивидуални потребности.
Промените се въвеждат след проведен диалог и редица среши с всички заинтересовани страни.
преди 9 месеца До: dean.jordanov не съм съвсем съгласен. Това, че на лапетиите не им се учи, не прави образованието каплаво. Едно време пеехеме "Напред науката е слънце...", сега даже не пеем, само слушаме глупости в ютуба. Друг е въпросът, че последните години *** и пульо тръгнаха учители да стават, за да запълнят вакуума от пенсиониращи се преподаватели. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца До: 0pkто е достъпно, но е адски калпаво. Всеки родител, който има ученици сега, може да го потвърди. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 месеца Никога до сега образованието не е било по-достъпно, но за сметка на това, никой вече не ще да учи. Батко и братко се назначават на топлите длъжности, докато граждани с чужди паспорти в правителството си делят контрола над паричните потоци и накрая се чудят, защо аджеба младежите бягат от иначе хубавата държавичка :] отговор Сигнализирай за неуместен коментар