Европейският съюз (ЕС) предприема мерки за ограничаване на количеството стомана, което може да се внася в блока без мита, като част от по-мащабни усилия за защита на сектора от нарастващия внос, съобщава Bloomberg.
Европейската комисия (ЕК), изпълнителният орган на ЕС, обяви, че ще намали темпа на либерализация в сектора от 1% на 0,1%. Освен това Комисията ще спре да позволява на страните да прехвърлят неизползваните квоти за следващите тримесечия за категории стоки, които оказват висок натиск върху вноса.
Решението е част от по-широкия план за действие по отношение на стоманата, представен миналата седмица от ЕК. Еврокомисарят за индустриалната стратегия Стефан Сежурне заяви миналата седмица, че блокът планира да намали вноса на стомана с още 15% от април.
Стоманодобивната промишленост на ЕС настоява за по-строги защитни мерки предвид нарастващия натиск от глобалния свръхкапацитет и нарастващия износ от Китай. Тези мерки бяха въведени за първи път през 2019 г., за да се защити индустрията, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп въведе 25% мито върху вноса на стомана, което рискуваше да отблъсне много от насочените към европейския пазар доставки.
След търговско примирие при президента Джо Байдън администрацията на Тръмп отново наложи 25% мита върху целия внос на стомана, наред с алуминия.
Последното решение на ЕК следва разследване, поискано от 13 държави членки, което установи, че ситуацията в индустрията се влошава поради увеличения натиск върху вноса и намаляващото търсене.
Новите мерки „ще дадат глътка въздух за производителите на стомана в ЕС да увеличат производството, като по този начин ще възвърнат загубения си пазарен дял“, става ясно от изявление на ЕК. В него се добавя, че ЕС също така има за цел да увеличи заетостта и инвестициите в производството на екологична стомана. Предпазната мярка е удължена до края на юни 2026 г.
Европейската стоманодобивна асоциация Eurofer настоява за по-строги мерки за отразяване на новата пазарна динамика и иска всеобхватен търговски режим след изтичането на актуалните защитни мерки през 2026 г., за да се справи с разрушителните странични ефекти от глобалния свръхкапацитет.
„Има малко пространство да се спре продължаващата деиндустриализация, а за неръждаемата стомана дори няма облекчение“, изтъква Аксел Егерт, директор на лобистката група. „Вносът ще продължи да унищожава пазара на стомана в ЕС“, предупреждава той.