Южна Корея иска да постигне цел от 20% рециклирано съдържание при стратегически важните минерали до 2030 г., тъй като засилващото се търговско напрежение между САЩ и Китай излага страната на несигурност по отношение на доставките, съобщава Bloomberg.
Азиатската страна е насочена към възстановяването на 10 минерала от стоки като излезли от употреба батерии и платки, за да подпомогне сектори като производството на полупроводници и електрически превозни средства, става ясно от съвместно изявление на министерствата на търговията и финансите.
Списъкът включва литий, никел, кобалт, манган, графит и пет редкоземни елемента.
Този ход е част от усилията на Южна Корея да намали силната си зависимост от вноса, особено от Китай и Чили.
Настоящите търговски конфликти изострят проблема, като администрацията на президента на САЩ Доналд Тръмп се опитва да принуди другите страни да се откажат от китайските доставки, което потенциално ще навреди на южнокорейските производители на батерии, работещи с американски автомобилни компании. Тук изпъкват имена като LG Energy Solution, Samsung SDI и SK On.
Китай доминира на световния пазар за рециклиране, като генерира над половината от скрапа от батерии, притежавайки основен дял при капацитета за предварителна обработка и възстановяване на материали. Компаниите по света се опитват да постигнат независимост от азиатската страна в това отношение, тъй като търсенето на стратегически значими минерали расте значително.
В момента Южна Корея внася 99% от използваните метали поради ограничените местни ресурси. За да коригира това, правителството посочва, че ще създаде клъстер за рециклиране, система за проследяване на батериите и сертифициране за възстановени материали. Сеул също така ще предлага финансова подкрепа за нови проекти с трансформиращ потенциал за сектора.