IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Янков: ВМЗ-Сопот трябва да се приватизира, а другите оръжейни заводи да са на борсата

Когато купуваме оръжие от чужди компании, трябва да изискваме те да инвестират в производствени мощности у нас, настоява управляващият партньор в „Експат Капитал“

20:00 | 24.03.25 г. 1
Снимка: arsenal bg.com
Снимка: arsenal bg.com

Нашите оръжейни заводи като „Арсенал“ и ВМЗ-Сопот трябва да станат част от веригите на доставки на големите европейски производители за коопериране на големи поръчки за националните армии на европейските държави. Това каза Никола Янков, управляващ партньор в „Експат Капитал“, в предаването „В развитие“ на Bloomberg TV Bulgaria.

Той смята, че те трябва и да се модернизират, за да бъдат конкурентоспособни, както и че сега е моментът да се приватизира единствения държавен военен завод - ВМЗ-Сопот, а останалите оръжейни компании да излязат на борсата, за да привличат инвеститори.

„Европа смята да се впусне в нова ера за въоръжаване. Планът ReArm предвижда 800 млрд. евро годишно инвестиции в отбрана до 2030 г. Повишените разходи ще тласнат големите оръжейни производства в страни като Германия, Франция, Полша и Чехия. България също може да се възползва, но в по-малък мащаб поради по-малкия капацитет и остарялата производствена гама на нашите оръжейни производства“, коментира Никола Янков.

Той посочи, че военните заводи в Румъния, Чехия, Словакия и Полша са в пъти по-големи от нашите като обеми, обороти и възможности за производство. Финансистът смята, че българската военна промишленост ще види добри години, но това няма да има толкова голям принос за българската икономика.

„Държавата трябва да бъде проактивна и да се бори да привлича инвестиции от големи компании в областта на отбраната като Rheinmetall, която наскоро изпревари Volkswagen по пазарна капитализация“, отбеляза Янков.

Според него държавата трябва да използва механизма „офсет“ – когато купуваме оръжие от чужди компании, трябва да изискваме те да инвестират в производствени мощности у нас.

„Българското правителство трябва да използва този механизъм. За всеки лев български държавни пари, които ние харчим за внос на чуждо оръжие, ние би трябвало да искаме компаниите, които го произвеждат и продават, да инвестират в държавата ни“, настоява Янков.

Той обаче е на мнение, че на политическо ниво България е без ясна позиция по европейските въпроси, страната ни не е наясно къде иска да се позиционира в новата визия за развитие. Финансистът предупреди, че страната ни рискува с бездействието си да изостане още повече.

Какви мерки предприе Германия за премахване на дълговата си спирачка? Кое е дългосрочното решение за германската икономика и как тя ще преосмисли енергийната си политика? В ход ли е реиндустриализацията на Германия в енергетиката в изпълнение на нов  „План Маршал“?

Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „В развитие“ може да намерите тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:21 | 24.03.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Индустрия виж още

Коментари

1
rate up comment 9 rate down comment 1
evlogi
преди 6 дни
По-полека да не го приватизират. Те държавни магазини за кашкавал и фасул имат мерак да правят ( не че ще ги направят наистина, но желанието дори е показателно) па ВМЗ да приватизират..Мечтае си Янков...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още