IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Доналд Тръмп се прицелва и в медта

Президентът на САЩ проучва вноса на метала, което може да се разглежда като стъпка към въвеждането на мита след допълнителното облагане на стоманата и алуминия

22:35 | 26.02.25 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Медта е следващият метал, който потенциално може да бъде засегнат от мита. Американският президент Доналд Тръмп е наредил проучване на вноса на мед, което може да се разглежда като стъпка към въвеждането на мита върху вноса на метала в САЩ, пише Euronews.

САЩ търсят възможности за увеличаване на вътрешното производство на мед. Металът се използва в голямо разнообразие от продукти – кабели, уреди, електрически превозни средства, центрове за данни и др.

Медта е и ключов компонент в енергийния преход, защото се използва за производството на слънчеви панели и вятърни турбини.

По-рано този месец Тръмп обяви мита върху вноса на стомана и алуминий, които се очаква да влязат в сила на 12 март 2025 г. Предстои въвеждане и на 25% мита върху вноса от Мексико и Канада, което ще се задейства след едномесечната отсрочка, която действа в момента. Отделно вече действа допълнително мито от 10% върху китайския внос в САЩ.

Тръмп заплаши да въведе и реципрочни мита на отделни страни.

Разследването на президента на САЩ за вноса на мед допринася за бързото ескалиране на глобалното търговско напрежение във време, когато търговските отношения между Вашингтон и Брюксел и Вашингтон и Пекин са сериозно обтегнати.

Питър Наваро, старши съветник по търговията и производството на президента на САЩ, коментира, че Китай отдавна използва промишления капацитет и дъмпинга като икономическо оръжие, за да доминира на световните пазари. По думите му това систематично подбива конкурентите и ги прогонва от бизнеса.

Износът на мед от Китай нараства през 2024 г. поради изоставането на вътрешното търсене, което оставя значителни излишъци за експорт. Страната е четвъртият по големина производител на мед в световен мащаб, според Statista. Лидер е Чили, следват Демократична република Конго и Перу.

Чили напоследък също се сблъсква с проблеми, намаляване на съдържанието на мед в рудата, добивана от някои мини, стачки и злополуки. Нарастващите производствени разходи и недостигът на вода изострят тези проблеми. Всичко това води до нарастване на опасенията относно потенциала за покачване на цените на медта през следващите месеци.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:13 | 26.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Индустрия виж още

Коментари

Финанси виж още