IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

Доналд Тръмп иска природни ресурси, но с какво точно разполага Украйна?

Находищата на редкоземни метали може да се окажат недостатъчни от икономическа гледна точка, но американският президент все още не се е отказал

15:22 | 23.02.25 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Природните богатства на Украйна се оказаха под светлините на прожекторите, след като президентът Доналд Тръмп изяви желание САЩ да поемат контрола върху ресурсите в замяна на военна подкрепа. Но се оказва, че всъщност не се знае много за това, с което всъщност разполага Украйна, обобщава Bloomberg в материал.

Различни данни предполагат, че Украйна има залежи на стойност над 10 трлн. долара и правителството на президента Володимир Зеленски иска да рекламира ключови метали, които могат да бъдат експлоатирани в замяна на икономическа и военна подкрепа.

Редкоземните метали – които играят ключова роля в отбранителната и други високотехнологични индустрии – се превърнаха в особен фокус за Тръмп, който се стреми да гарантира доставки. Миналата седмица президентът каза, че иска еквивалента на редкоземни елементи на стойност 500 млрд. долара.

Но Украйна няма големи залежи от редкоземни елементи, които да са международно признати като икономически надеждни. Въпреки че страната съобщи за редица залежи, малко се знае за техния потенциал – повечето от тях изглежда са вторични продукти от образуването на елементи като фосфати, докато някои други са в зони под руски контрол.

Известни залежи на ключови суровини в Украйна. Карта: Bloomberg LP Известни залежи на ключови суровини в Украйна. Карта: Bloomberg LP

„Редкоземните метали са толкова нишови, че обикновено не правят по-подробните проучвания публични, така че просто няма достатъчно информация“, коментира Уилис Томас, главен консултант в CRU Group.

Пазарът на редкоземни елементи – които се използват главно за силни магнити – е нищожен в сравнение със стоки като мед или петрол. Цифрите остават ниски, дори ако се прибавят и други ключови специализирани метали, открити в Украйна. Миналата година САЩ са внесли редкоземни метали, титан, цирконий, графит и литий за около 1,5 млрд. долара общо, според изчисления на Bloomberg, базирани на данни от Геоложкия институт на САЩ.

Стойността на производство на водещи суровини спрямо редкоземните метали. Графика: Bloomberg LP Стойността на производство на водещи суровини спрямо редкоземните метали. Графика: Bloomberg LP

Информацията за находищата в Украйна се получава предимно от правителствени данни и дори бившият ръководител на украинската служба за геоложки проучвания каза, че не е имало актуална оценка на ресурсите на страната, съобщи S&P Global миналата седмица.

Дори ако Украйна има някакви икономически използваеми залежи, пред Запада все още стои по-голямо предизвикателство за преодоляване - добивът им е сравнително лесен, но обработката е много по-трудна.

Китай отговаря за приблизително 60% от добива, но по-съществено и за 90% от капацитета за изолиране и рафиниране. Пекин също показа зъби през последните години на фона на разпаленото напрежение със САЩ заради достъпа до полупроводници.

Каквато и да е било сделка с Украйна няма да реши този проблем, коментира Томас. САЩ все още се нуждаят от верига на стойност за изолиране и производство на магнити, която в основната си част е извън Китай, а такава просто не съществува в този момент, допълва той.

Западните компании за добив до голяма степен не са успели да изградят собствен бизнес с редкоземни метали, притиснати от екологични проблеми, предизвикателства при обработката, изключителна нестабилност на цените и трудностите при конкурирането с китайските производители.

Например австралийската Lynas Rare Earths Ltd., един от малкото производители извън Китай, е преследвана от притесненията за радиоактивните отпадъци и съпротивата на местната общност срещу преработвателен завод в Малайзия.

В САЩ Molycorp Inc. бе местен индустриален лидер, преди да се срине. Неговият наследник MP Materials Corp., който управлява проекта Mountain Pass в Калифорния, беше критикуван в миналото, че изпраща суровини за преработка в Китай. Вашингтон предостави финансиране както на Lynas, така и на MP за разработване на мощности за обработка в САЩ.

Колко редки са редкоземните метали?

Подобно на много ключови суровини, редкоземните метали са сравнително изобилни в световен мащаб, но често не съществуват в достатъчно голяма концентрация, за да бъдат извлечени и рафинирани рентабилно. Извън Китай най-големите резерви се намират в Бразилия, Индия, Австралия, Русия, Виетнам и САЩ, според USGS.

Редкоземните елементи се използват във всичко - от телефони iPhone до ракети с лазерно насочване. Един изтребител F-35 изисква повече от 900 паунда (над 400 кг) редкоземни метали, докато всяка атомна подводница от клас „Вирджиния“ съдържа 9200 паунда (над 4000 кг), според Министерството на отбраната на САЩ.

Преди инвазията на Русия към Украйна нямаше значителен интерес от страна на големите добивни компании, които прекараха голяма част от последните две десетилетия в претърсване на земното кълбо за неизползвани находища.

Основната минна компания в страната е Ferrexpo Plc, регистрирана в Лондон компания за желязна руда, която има една от най-висококачествените продукции за производството на стомана. Metinvest BV пък добива въглища и желязна руда. Страната произвежда и уран.

Последна актуализация: 15:22 | 23.02.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Индустрия виж още

Коментари

Финанси виж още