Проектът за добив на литий на саудитския държавен петролен гигант Saudi Aramco е "обещаващ, но все още не е търговски жизнеспособен", признава министърът на минното дело на Кралството Бандар бин Ибрахим Ал-Хорайф пред Ройтерс.
Lithium Infinity, известна също като Lihytech, ръководи проекта за добив в сътрудничество със саудитската минна компания Ma'aden и Aramco.
Преди това Ройтерс съобщи, че националните петролни компании на Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства (ОАЕ) планират да добиват минерала от петролни находища.
Aramco и Ma'aden подписаха в сряда необвързваща сделка за проучване на създаването на съвместно предприятие за добив на минерали в Кралството. Проектът "ще се съсредоточи върху минерали за енергиен преход, включително извличане на литий от находища с висока концентрация на белия метал и разработка на рентабилни технологии за директно извличане на литий (DLE)", изтъкват двете компании по време на Форума за минералите на бъдещето, който се провежда в Рияд.
Търговското производство на литий може потенциално да започне до 2027 г.
Ал-Хорайф потвърди, че саудитската минна компания Manara Minerals разглежда възможността да инвестира в пакистанската мина Reko Diq, като каза, че Саудитският фонд за развитие може да допринесе с над 100 млн. долара инвестиции в минната инфраструктура на Пакистан.
„Част от това, което разглеждаме, е свързано с това как можем да помогнем на Пакистан по отношение на инфраструктурата“, изтъква Ал-Хорайф. „Без тази инфраструктура икономиката на сделката не е привлекателна, така че чрез Саудитския фонд за развитие обмисляме как можем да я финансираме“.
Manara, съвместно предприятие между контролираната от държавата Ma'aden и публичния инвестиционен фонд на Рияд (PIF) на стойност 925 млрд. долара, беше създадено като част от усилията на Кралството да диверсифицира икономиката си спрямо петрола, включително чрез закупуване на дялове в чуждестранни активи.