IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Битката на устойчивия текстил с „бързата мода“ се разраства

Необходими са мерки на европейско ниво, които за момента се бавят, каза Сирма Желева, изпълнителен директор на Българската асоциация кръгов текстил

23:07 | 30.12.24 г.
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Българската асоциация кръгов текстил изпраща година, наситена с ред предизвикателства, основно свързани с бума на така наречената „бърза мода“.Това каза Сирма Желева, изпълнителен директор на Българската асоциация кръгов текстил (БАКТ), в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria.

"Тази година преминахме през логистични проблеми и растящи разходи за транспорт. Бумът на „бързата мода“ и китайските сайтове също дадоха своето отражение.Текстилният сектор е имал и по-силни години", посочи гостът в предаването.

По думите на Желева най-сериозен казус остава настъплението на „бързата мода“. И в тази посока са необходими мерки на европейско ниво. "Една от мерките, по която има консенсус и се очаква скоро да се приеме, е да отпадне прага от 150 евро за мита върху пратките. Друга мярка, която Франция е предложила, е въвеждането на екологична такса", уточни тя. Според Желева това би имало доста добър ефект. Необходимо е да има и по-строг контрол по отношение на здравните изисквания на дрехите от „бързата мода“.

Гостът припомни, че още през 2019 година Европейската комисия публикува стратегия за устойчив текстил. „Целта беше „бързата мода“ да бъде ограничена, но това не се случи. Потребителите се изкушават от този тип стоки заради ниските цени. Едва ли обаче си дават сметка какъв е ефектът от тях. Те не могат да се рециклират и обикновено завършват на сметището“, каза Желева. 

Тя цитира данни от последния доклад на Българска асоциация кръгов текстил за екологичния ефект от дейността си. Според него през 2024 г. са преработени над 100 хиляди тона текстил и са спестени 1,7 милиона тона въглеродни емисии. „Това се равнява на емисиите от два милиона автомобили“, отбеляза тя и допълни, че това има благоприятен ефект върху водите и почвите, но ограничава и употребата на отровни химикали.

Желева посочи още, че през тази година е отчетен спад от 15% в продажбите на текстил.

“Това е проблем, защото текстилният сектор създава работни места и има висока добавена стойност. Все повече бизнеси не успяват да се конкурират с твърде евтините и некачествени стоки, което води до затварянето им. Разходите по сортиране и преработка на отпадъците също нарастват, което ще доведе до събирането и рециклирането на по-малко текстил през 2025 година“, посочи тя.

В България все още не сме въвели законодателството на Европейския съюз за разделно събиране на текстил, допълни Желева. „През следващата година компаниите, които правят това, вероятно ще трябва да прекратят тази дейност. Това ще има негативен ефект върху околната среда“, категорична е Желева.

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:07 | 30.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Индустрия виж още

Коментари

Финанси виж още