IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Eurelectric: Енергийните данъци задълбочават проблемите на европейската индустрия

Високите такси при енергията подковат конкурентоспособността на местните компании, изтъква президентът на индустриалната група Eurelectric Леонард Бирнбаум

13:04 | 23.12.24 г.
Снимка: Bloomberg L.P.
Снимка: Bloomberg L.P.

Правителствата, които търсят начини да помогнат на затруднените индустрии в Европа, трябва да се фокусират върху високите енергийни данъци на континента, които подкопават конкурентоспособността, изтъква ръководителят на европейското енергийно лоби пред Ройтерс.

Европейският съюз (ЕС) изготвя пакет от мерки за подкрепа на изостаналите индустрии, който трябва да се появи в началото на следващата година, тъй като играчите от сектора на производството, включително производителите на автомобили и стоманодобивните компании, се готвят за закрият заводи и да премахнат хиляди работни места заради високите разходи за енергия.

Леонард Бирнбаум, президент на индустриалната група Eurelectric, изтъква пред Ройтерс, че проблемите на енергоемките индустрии в Европа са много, включително по-фрагментиран пазар от този в Китай, като политиците, които искат да предложат бързо облекчение, трябва да се „откъснат“ от цените на енергията всякакви разходи, които не са свързани със структурата на индустрията.

„Оценяваме, че държавите винаги се нуждаят от повече пари, но ако наистина искате да се електрифицирате, тогава не можете да имате, например, свръхпропорционална данъчна тежест върху електроенергията в сравнение с данъчната тежест върху газа“, посочва Бирнбаум, който е и главен изпълнителен директор на германската енергийна компания E.ON. „Ако сме сериозни за конкурентоспособността на разходите, ако сме сериозни относно електрификацията, ако сме сериозни по отношение на декарбонизацията, смятам, че трябва да действаме по този въпрос“, изтъква още той.

Индустриите в ЕС плащат цени на електроенергията, които са 2-3 пъти по-високи от тези в САЩ. Данъците съставляват средно 23% от цената на електроенергията на дребно, плащана от енергоемките фирми в Европа през 2023 г., показа анализ на мозъчния тръст Bruegel.

Много от тези такси се налагат от националните правителства и са извън контрола на ЕС. Преговорите между страните членки на блока по предложение за промяна на данъчните правила на ЕС в полза на по-чисти енергийни източници обаче са в застой от 2021 г.

Очаква се блокът да публикува план за достъпни цени на енергията в началото на следващата година. Но поради забавянето в прилагането на данъчните промени някои дипломати се усъмниха в способността на Брюксел да промени нещата.

Високопоставено официално лице от една страна членка казва, че намаляването на данъците ще осигури само "ограничена" помощ и че са необходими по-широки мерки, за да се помогне на европейските индустрии да се конкурират с Китай - например правилата на ЕС, изискващи обществени поръчки за закупуване на местно произведени, по-екологични продукти.

„Имаме инструменти за търговска политика, имаме инструменти за политика на конкуренцията... Трябва да намерим по-широк контекст“, изтъква официалното лице.

Цените на електроенергията на едро в Европа се покачиха миналия месец до най-високите си нива от над година, въпреки че остават далеч под пика си от 2022 г., след като Русия нахлу в Украйна и ограничи доставките на газ за ЕС.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:05 | 23.12.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Индустрия виж още

Коментари

Финанси виж още