През 2023 г. в Европейския съюз (ЕС) са внесени общо 18 300 тона редкоземни елементи на стойност 123,6 млн. евро, което представлява спад от 0,5% по отношение на обемите и понижение от 15,2% по отношение на стойността спрямо 2022 г., показва анализ на Евростат.
В същото време ЕС е успял да изнесе 5600 тона редкоземни елементи на стойност 102,3 млн. евро. Това е спад от 18,7% в обеми и понижение от 27,8% в стойност в сравнение с предходната година.
Редкоземните елементи представляват група от 17 метала, които имат значително икономическо значение, тъй като са използвани в различни високотехнологични индустрии.
Средната цена за внос на редкоземни елементи достига 6,8 евро на килограм през 2023 г., с 14,8% по-малко спрямо тази за 2022 г. Цената на износа е 18,4 евро на килограм, което е спад от 11,2% на годишна база.
Евростат изтъква, че 39% от вноса на редкоземни елементи в ЕС идва от Китай, който е най-големият доставчик на тези метали за региона със 7100 тона. На второ място е Малайзия с 33,1% дял, или 6100 тона, следвана от Русия с 22%, или 4000 тона.
Внос и износ на редкоземни елементи в ЕС 2021-2023 г. Графика: Евростат
Групата от редкоземни метали се състои от лантан, церий, празеодим, неодим, прометий, самарий, европий, гадолиний, тербий, диспросий, холмий, ербий, тулий, итербий, лутеций, скандий и итрий.
По данни на Американското геологическо дружество (USGS) Китай разполага с 44 млн. тона редкоземен оксид (ROE), или 34 на сто от световните запаси. Далеч назад остават Виетнам, Русия и Бразилия със запаси от по около 20 млн. тона, следвани от Индия с 6,9 млн. тона, Австралия - 4,2 млн. тона, и САЩ - 2,3 млн. тона.
Основни вносители на редкоземни елементи в ЕС. Графика: Евростат
Доминиращата роля на Китай му дава сериозно предимство, което вече се усеща трайно във възхода на китайските електромобили, в заливането на световния пазар с китайски соларни панели, както и в опитите на Пекин еднолично да диктува правилата на пазара.
Две открития от последната година и половина дадоха надежда на Европа, че може да ограничи зависимостта си от вноса. В началото на 2023 г. шведската държавна минна компания LKAB съобщи, че е открила залежи от редкоземни минерали, възлизащи на над 1 млн. тона, в района на Кируна в северната част на Швеция. Това е най-голямото подобно находище, откривано досега в Европа, но разработката му ще започне едва през следващото десетилетие.
В началото на юни подобно откритие обяви и норвежката минна компания Rare Earths Norway. Находището е в Югоизточна Норвегия и според нея е най-голямото в Европа, тъй като съдържа поне 8,8 млн. тона от редкоземни метали. Очаква се добивът от това находище да започне през 2030 г.
Засега на Стария континент не работи нито една мина за редкоземни метали.