Дори и в условия на глобални кризи пивоварната индустрия в Европа се представя изключително добре и най-важните показатели вървят нагоре. Добавената стойност на бранша се оценява на 52 млрд. евро за целия блок, а приходите в бюджетите на страните членки се равняват на 45 млрд. евро. Това коментира Ивана Радомирова, изпълнителен директор на Съюза на пивоварите в България, в предаването "В развитие" по Bloomberg TV Bulgaria.
В България тази тенденция е сходна, като добавената стойност на сектора се равнява на около 470 млн. лева и допринася за 340 млн. лева приходи в бюджета. Заетостта, създадена от индустрията, често е в сектора на заведенията, но у нас има интересен феномен, като най-високата е в търговската мрежа на магазините.
Една от новите тенденции при бирата е свързана с безалкохолните продукти или такива с ниско съдържание на алкохол. Това се наблюдава във всички сегменти на напитките. Гостът разкри, че в пивопроизводството навлиза сухото или студеното охмеляване. Това е технологичен процес, който се отразява на крайния вкус и мирис на бирата.
"Доскоро бяха модерни горчивите бири и се считаше, че това е много висок клас, което не бе вярно, защото много често това не означава високо качество на хмела. Потребителят разбра, че това не е най-големият плюс и благодарение на технолозите по света се оказа, че има по-интересни начини на охмеляване, които променят послевкуса, и ако доскоро всички казваха, че има цитросова свежест, то сега се казва, че има по-тропична нотка. Сега тези бири стават все по-интересни, включително и сред класическите марки и в България."
Относно въвеждането на депозитната система Радомирова посочи, че новият регламент за опаковките и отпадъците изисква до 2029 г. над 90% от опаковките и бутилките да са разделно събрани, като това е задължение на всички произвеждащи напитки, а не само на пивоварната индустрия.
„Първоначалните проучвания показват минимум 60 млн. лева инвестиция, която идва, след като системата е създадена и оперативните разходи са платени, а вече се търсят терени, на които ще се извършват тези дейности, докато се стигне до крайното рециклиране“, отбеляза Радомирова.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 1 месец Подарете на зъбите си красота и здраве! Избелва и укрепва емайла, намалява чувствителността, предотвратява кариеса, премахва зъбния камък, 100% естествен състав----- https://shout.to/sadoer отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец От #1: Въобще, със *сухи* тарикатлъци се получавй всичко друго, но не и бира. А студеното охмеляване е старо колкото бирата. Прилага се най-често като част от общото охмеляване - добавяне на ароматен хмел след варенето, за времето на ферментацията - дава свеж аромат без да добавя горчивина. Бирата не започва от хмела, а от качествения малц и спазването на технологията, която винаги е бавна, капризна и задължително *мокра*! Даже някога, в първите бири, изобщо не се е слагал хмел. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец *Една от новите тенденции при бирата е свързана с безалкохолните продукти или такива с ниско съдържание на алкохол . . . Гостът разкри, че в пивопроизводството навлиза сухото или студеното охмеляване.* - Масовите бири от поне 30 години на запад, а откакто изкупиха българските марки и тук, се правят по *сухи* методи - сутринта от един ТИР се разтоварват джъмбо-чували със сухи смески, изсипват се в едни цистерни с вода и следобед течността вече се бутилира, а алкохолът се дозира според етикета. отговор Сигнализирай за неуместен коментар