IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Малките оръжейни компании в Европа трудно намират пари въпреки бума на военните разходи

Липсата на достъп до публично финансиране, бюрокрацията и неохотата на банките да отдават кредити спират растежа на малките играчи в европейския отбранителен сектор

15:16 | 31.10.24 г.
Снимка: pexels.com
Снимка: pexels.com

Европейските малки и средни предприятия в сектора на отбраната се затрудняват с достъпа до финансиране, необходимо за иновации и разширяване на производствените линии, макар че търсенето расте заради войната в Украйна и други конфликти, твърдят правителствени лица, компании и експерти.

Липсата на достъп до публично финансиране, бюрокрацията и неохотата на банките да отдават кредити заради опасения за нарушаване на екологичните, социалните и управленските регулации (ESG) спират растежа на малките играчи в европейския отбранителен сектор, твърдят те.

Това се случва в момент, когато световните разходи за отбрана достигнаха исторически връх от 2,44 трлн. долара през 2023 г. – с 6,8% повече на годишна база и най-високата сума от 2009 г. насам, посочва Стокхолмският международен институт за изучаване на мира (SIPRI).

„Повечето проблеми, които съществуваха напоследък в индустрията на отбраната и сигурността, продължават или се задълбочават“, казва пред Ройтерс управляващият директор на чешката Defence and Security Industry Association Иржи Хинек.

Един от малките производители на огнестрелни оръжия казва за медията, че недостигът на парични средства затруднява продажбата на продукти в Европа или участието в държавни търгове.

Това, от своя страна, затруднява разширяването на дейността и е проблематично от гледна точка на паричните потоци, казва основателят и главен изпълнителен директор на компанията, отказал да назове името на дружеството си поради деликатния характер на работата с местните банки.

„Много е трудно да продавам продукти на правителствата в Европа, защото не мога да получа авансово плащане. Ако искам да доставям на чешкото правителство, те ще ми платят 30 дни след доставката, така че това прави нещата много скъпи“, казва той.

Ройтерс е разговаряла с десетина компании, държавни лица и експерти в отбранителния сектор и всички те са заявили, че европейските правителства трябва да подобрят достъпа до финансиране за по-малките компании.

Доклад на Европейската комисия (ЕК) от 2024 г. изчислява, че малките и средни предприятия (МСП) в отбранителния сектор на ЕС са изправени пред недостиг на дългово финансиране от 1 млрд. до 2 млрд. евро. Това ограничава растежа на бизнеса, принуждавайки компаниите да свият дейността си и да търсят финансиране извън ЕС.

Твърде строгото и предпазливо тълкуване на ESG критериите често водят до политики на изключване от банките и инвестиционните фондове в ЕС, се казва в доклада. В него се добавя, че осигуряването на яснота на финансовия сектор как да се адресират рисковете за устойчивостта може да подобри достъпа до финансиране.

„В сектор, който се характеризира с дълги цикли на развитие и големи капиталови изисквания, липсата на финансиране може да попречи на способността на дадено дружество да прави иновации, да се разширява или дори да поддържа текущата си дейност“, се казва в доклада.

Правителствата на ЕС и НАТО искат засилване на производството

Чехия стартира програма за съфинансиране на малки предприятия в сектора, но огромната разлика в средствата за рисков капитал в Европа в сравнение със САЩ представлява сериозен проблем, казва пред Ройтерс Радка Кондерлова, представител на чешкото министерство на отбраната, отговаряща за сътрудничеството с индустрията.

Според Dealroom.co Съединените щати са осигурили по-голямата част от финансирането с рисков капитал в стартъпи в областта на отбраната и приложенията за отбрана сред съюзниците от НАТО с дял от 83% от 2018 г. насам.

Пазарът на рисков капитал в САЩ е по-голям и по-зрял, отколкото в Европа, със специализирани инвеститори, които се ориентират в сложните сделки в областта на отбраната и строгите правила за сигурност в сектора, се казва в доклада на ЕС.

Кондерлова и други твърдят, че големите разходи за отбрана на американското правителство сигнализират на пазарите, че то ще подкрепя проекти, което дава увереност на компаниите за рисков капитал да инвестират.

Тя казва, че една малка технологична компания с двойна употреба, която е била избрана от Lockheed Martin да участва в разработването на алтернативен производствен процес за компонент на изтребител F35, е била изправена пред проблеми, преди чешкото правителство да се намеси с писмо до главния изпълнителен директор на банката.

„Когато разберем за проблем, помагаме на компаниите на база всеки отделен случай“, казва Кондерлова. „Но не можем да работим по този начин постоянно. Необходима е промяна в системния подход на банките“.

Проблемите с финансирането излизат в момент, когато Украйна се затруднява с достъпа до боеприпаси, необходими за отблъскване на руското настъпление.

Проучване на чешката индустриална асоциация, представляваща близо 200 отбранителни компании в страната, установява, че малките и средните компании съобщават за задълбочаващи се проблеми през последната година във всичко - от учредяването на банкови заеми до невъзможността да се приемат плащания от чуждестранни клиенти.

Предизвикателство за достъпа до публични фондове

Фенела Макгърти, експерт по разходите за отбрана в базирания в Лондон International Institute for Strategic Studies, казва, че докато големите играчи са се възползвали от повишеното търсене, компаниите, намиращи се по-надолу по веригата на доставки, са се оказали по-затруднени в това отношение.

За разлика от по-големите предприятия, които обикновено са с листнати акции на фондовите борси и се възползват от експозицията към по-големите световни пазари извън Европа, по-малките, по-тясно специализирани компании могат да представляват по-голям риск, тъй като често са по-скоро базирани на компоненти или системи, казва тя.

Това прави по-трудно за кредиторите не само да установят спазването на ESG принципите, но и да оценят дългосрочния пазарен потенциал. То също така потенциално представлява риск за репутацията на банките, тъй като е по-трудно да се проследи дали компонентите попадат в „неправилни ръце“, добавя тя.

Достъпът до публично финансиране също е предизвикателство.

В доклада на ЕС се препоръчва да се осигури финансиране на равнище ЕС за развитие на отбранителния промишлен капацитет на съюза, както и да се премахнат ограниченията за достъп до финансирани от ЕС финансови инструменти.

Друг изпълнителен директор на малка компания е продал ограничено количество пушки на украинци с одобрението на правителството и казва, че банката му е анулирала личните сметки не само на него, но и на съпругата и децата му.

„Винаги сме имали проблеми, но когато сменихме името на фирмата си, за да включим в него “пушки”, проблемите ни станаха много по-големи“, каза той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 15:30 | 31.10.24 г.
Най-четени новини
Още от Индустрия виж още

Коментари

Финанси виж още