Великобритания изпадна от топ 10 на най-големите производители в света за първи път след индустриалната революция, като това представлява „разтърсващо събуждане за лейбъристите", пише Telegraph.
Страната вече заема 12-то място по отношение на производството на стойност 259 млрд. долара годишно, изоставайки от Русия и Тайван, изчислява лобистката група Make UK.
За първи път Великобритания не е сред 10-те най-големи страни производители. За сравнение, през 2000 г. тя заемаше пето място.
Междувременно Мексико се изкачва в класацията до седмо място с продукция на стойност 316 млрд. долара. Следват Италия (283 млрд. долара), Русия (287 млрд. долара) и Франция (265 млрд. долара).
Тайван също изпреварва леко Обединеното кралство на фона на глобалното си господство в производството на чипове, което скочи през последните десетилетия.
Китай остава начело в класацията с продукция от 5,06 трлн. долара – почти една трета от световното производство – докато САЩ са втори с 2,7 трлн. долара.
Анализът – който сравнява официалните данни от всяка държава за 2022 г., последните налични – подчертава предизвикателството, пред което е изправена администрацията на сър Киър Стармър, докато министър-председателят се стреми да обнови британското производство и да осигури инвестиции в бъдещи технологии, включително в електрически автомобили, батерии и вятърни турбини, както и в традиционни области като стомана и отбрана.
Правителството вече е изправено пред заплахата от загуба на хиляди работни места в Tata Steel в Порт Талбот и трябва да се справи с кризата в базирания в Белфаст корабостроител Harland & Wolff, който има договор за 1,6 млрд. паунда с Кралския флот.
Производителността на Великобритания вече не може да се сравнява с тази в САЩ. Графика: Telegraph
Фонд за национално богатство
В отговор министър-председателят обеща да възприеме по-интервенционистки подход, като изложи индустриална стратегия и направи ключови инвестиции в инфраструктура като пристанища и фабрики за батерии чрез Фонда за национално благосъстояние на стойност 7 млрд. паунда.
Стивън Фипсън, главен изпълнителен директор на Make UK, предупреждава, че последните данни за производството показват защо са необходими извънредни действия.
„Това е сериозен и сеизмичен сигнал за събуждане, като светлините сега мигат в червено за нашия статут на основен играч в производството“, подчертава Фипсън. „Предишните правителства спяха, докато други страни въвеждаха набор от мощни индустриални стратегии за стимулиране на преките вътрешни и чуждестранни инвестиции“, добавя той.
По думите му сега Обединеното кралство се нуждае от също толкова съществена, дългосрочна индустриална стратегия, ако иска да запази мястото си на върха на страните-производители.
Като част от своите „мисии“, Стармър се зарече да направи Обединеното кралство най-бързо развиващата се икономика в Г-7.
Но това означава, че правителството ще трябва да се опита да помогне за подобряване на основната производителност на икономиката.
Налице беше срив в растежа на производителността след финансовата криза. Той достигна средно 2,3% на година през трите десетилетия преди 2007 г., но оттогава спадна до около 0,4% на година.
Според Resolution Foundation Великобритания не е отчитала толкова бавен растеж от 1826 г.
Възстановяването на производството в еврозоната се сблъсква със затруднения. Графика: Telegraph
Make UK призова правителството да приеме официална индустриална стратегия, нещо, изготвено от консерваторите при бившия премиер Тереза Мей, но след това отпаднало при следващи администрации.
Правителството ще се стреми да се съсредоточи върху ключови области и да им осигури подкрепа, например аерокосмическата индустрия, фармацевтичните продукти, производството на луксозни автомобили и нови технологии като изкуствен интелект, малки ядрени модулни реактори (SMR), квантови изчисления и плаващи офшорни вятърни турбини.
По света големите икономики като Китай, САЩ и Европейският съюз (ЕС) влагат десетки милиарди долари в подобни стратегии като част от надпреварата за господство при глобалното производство и технологиите.
Междувременно делът на производството в икономиката е намалял значително през последните три десетилетия, като Великобритания сега е по-фокусирана върху услугите.
Производството представлява 17% от икономиката на Обединеното кралство през 1990 г., но сега възлиза на 9,4%.
преди 4 месеца До: zelka007 сериозно, ти като си вземеш дограма за 1000лв и плащаш 4000лв за доставка и монтаж? Добре, че на вас ви е силно мисленето, че инак ни е спукана работата. :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца До: 0pk ... същото нещо се прилага да кажем и за велпапето . двама произвеждат и няколкостотин правят кашони , можеш да питаш железната китка да ти обясни , работил е о-те-ка в цехче ... :))) ... искаш ли още примери как една индустриална стока , умножава БВПто в услугите ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца До: 0pk ... мисленето не ви е сила , да знаеш ... ама никак не е ... ще ти дам прозззт пример , дано зацепиш ... у нас има около 10 значими производители на пвц профили за дограма . ПРОИЗВОДИТЕЛИ !! не вносители !! не ми се рови , но условно имат производство за около 50млн предназначено за вътрешният пазар . и има около 2хил дето от профилите правят готови дограми и монтират . те реално не произвеждат , а добавят услуги за 200млн на година ... фащаш ли ми мисълта ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца До: zelka007 то па на вас уъмнокрасивите от толкоз ъпдейти съвсем ви се повредиха операционните системи - не мoйте едно знаме нормално да вдигнете и все сини смърфове ви се привиждат. Други ше ви произвеждат, а вие ще сте само по обслужването и БВП-то ще лети в небето. :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца Изнесените данни са в номинално изражение, докато в реални количества по съпоставими цени (ППС) Китай произвежда над четири пъти повече от САЩ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца До: 0pk ... а пък пост соц мислителите имате въпиеща нужда от ъпдейти , за схванете защо в една развита икономика , индустриалното производство е по-малък % от услугите ... :))) ... за сведение в ЕС този % е 23,5 ... очевидно brexit доведе точно до онова , което противниците му прогнозираха ... и до което ще доведе рассийката тоже ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца E, то това производство като е само 9,4% от икономиката, на практика и с него и без него - все тая. Постиндустриалните икономики нямат нужда от производства, е къде по-добър пример от ингилизите! :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар