Резултатите от изборите за Европейски парламент са ясни: опазването на климата и регулирането се превръщат в непопулярни теми. Германските бизнес асоциации също предават това послание. Заедно те говорят за „промяна на политиката“ към прагматизъм и конкурентоспособност, предава ntv.
Появяват се призиви за реформи в германската икономика в отговор на резултата от европейските избори. „Сега Европа се нуждае от бърз план за растеж“, настоява Таня Гьонер, управляващ директор на Федерацията на германската индустрия (BDI). „Промишлената конкурентоспособност на Европа трябва да бъде основен приоритет през предстоящия законодателен период“, категорична е тя.
Новият Европейски парламент трябва да балансира по-добре между екологията и конкурентоспособността. Важните въпроси за икономическата политика трябва да играят много по-голяма роля - като завършването на европейския вътрешен пазар, сключването на споразумения за свободна търговия и намаляването на бюрокрацията.
Президентът на Асоциацията на химическата промишленост в Германия Маркус Щайлеман се изрази по подобен начин: „Прагматизмът и бързината трябва най-накрая да навлязат в европейските домове, а бюрокрацията трябва да остане отвън“, обясни той. „Ние изискваме ясна корекция на курса в политическите приоритети, така че нашата икономика да може да се конкурира на международно ниво и да напредне в зелената трансформация“, коментира той.
Фокусът трябва да бъде върху евтината енергия, отворените пазари, интелигентното регулиране и приоритет на иновациите, изтъква Щайлеман.
„Спрете вечния регламент“
Президентът на Асоциацията за външна търговия (BGA) Дирк Джандура също вижда изборните резултати като ясен сигнал за по-малко бюрокрация. „Те са знак „стоп“ за бюрократите и в същото време сигнал за насочване към програма за икономически реформи в Европа“, изтъква Джандура. „Желанието на избирателите е: да се сложи край на вечното регулиране и да се премине към повече свобода и конкуренция“, допълва той.
Европейският съюз е страхотна идея и постигна много исторически успехи. Вътрешният пазар, свободата на движение и еврото са само някои от тях, посочва още президентът на BGA.
Европа се премести надясно на европейските избори: Европейската народна партия (ЕНП) запазва позицията си на най-силната фракция в парламента в Страсбург. Въпреки това десните популистки и десните екстремистки партии успяха да постигнат значителен напредък в много от 27-те държави членки на блока. „Увеличаването на присъствието на десните популистки депутати е тревожен сигнал“, смята Гьонер от BDI. „Това означава, че делът на онези, които като нас искат да оформят и укрепят Европа, намалява“, посочва тя.
Трипартийният кабинет не трябва да „разочарова отново“
Президентът на Асоциацията на германските работодатели Райнер Дюлгер вижда резултата от европейските избори като „промяна на европейската политика“, която „най-накрая трябва да бъде придружена от национален икономически обрат“. Очакванията за промени в политиката на правителството са високи и избирателите не трябва да бъдат разочаровани „отново“, настоя Дюлгер.
В същото време той призова всички демократични партии в Европейския парламент да работят в тясно сътрудничество, за да изключат влиянието на популистките партии върху бъдещето на ЕС.
преди 4 месеца До: corner ... в китайските фабрики събота си е работен ден като всички други ... обикновено работниците живеят в общежития на територията на завода и работен ден над 10 до към 12 часа не е необичайна практика . да имат по-големи почивки , в които ходят до общежитията си , но са ангажирани по 10-12 часа на ден , за пари и време надхвърлящо поне 30% европейското , и с осигуровки около наполовина на европейските !! ако успееш да накараш европейци да бачкат като китайци , нека продават тук :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца До: corner тоест предлагаш да осигурим дивидентите от данъци, като същевременно бачкаторите от фабриките за автомобили останат без работа ? ... невероятно умно решение, сигурно имаш поне две нобелови награди за икономика/политика и бизнес! :):) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца До: khaoе като е могат да издържат на конкуренцията , защо да не се съсипят ........... нека да субсидират европейските автомобили , за да станат по евтини от китайските - ащо не приложат същите методи , защото са фалирали ли отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца До: corner кво им пука за нетната нула... искат да внасят произведените в иитай коли без мито.. тоест да съсипят ЕС зада може няколко наследствени индустриални фамилии да взимат тлъсти дивиденти.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца не ви ли харесва курсът към нетната 0 - защо се дърпате ........... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 месеца *Германският бизнес настоява за ясна корекция на курса от Брюксел* - Тези са някакви самозванци. Германският бизнес е вече малко по на запад, където курсът му е ОК. отговор Сигнализирай за неуместен коментар