Докато прогнозите за добива на медта, необходима в прехода към чиста енергия, спомагат за покачването на цените на силно проводимия метал до двегодишни върхове, нов доклад подчертава рисковете за бъдещите доставки на суровината на фона на климатичните промени, пише Bloomberg.
Дори при оптимистичния сценарий с постигане на климатичните цели през 2050 г. повече от половината медни мини в света ще бъдат в райони, изложени на риск от суша, който се счита за значителен, висок или екстремен, става ясно от доклад на PricewaterhouseCoopers LLP.
За два други важни за енергийния преход метала - литий и кобалт, излагането на суша е дори по-високо - 74%.
Цената на медта се повиши през последните месеци, надхвърляйки 10 хил. долара за метричен тон, като ръстът тук е подхранван от залозите за наближаващ недостиг, докато мините се борят да отговорят на нарастващото търсене в лицето на електрическите превозни средства, мрежовата инфраструктура и центровете за данни.
Изграждането на нови мини става все по-скъпо и трудоемко, а нарастващото внимание към ESG критериите също обезкуражава инвестициите.
Прекъсванията, свързани с климата, биха добавили още един слой риск за доставките. Въпреки че ефектите от повишаването на температурите и променящите се метеорологични модели са широко документирани за селскостопанските стоки, въздействието върху минералите не е добре проучено. Медните мини в Замбия са изправени пред намаляване на електрозахранването, тъй като сушата пречи на водноелектрическите инсталации да работят нормално. В Чили недостигът на вода ограничи производството на мед през последните години, докато индустрията инвестира в използването на морска вода.
За всяка от деветте стоки в проучването на PwC най-малко 40% от предлаганите по света обеми са с произход от не повече от три държави. В случая с медта това са Чили, Перу и Китай, които носят повече от половината от добива на метала.
„Това означава, че ако изменението на климата се задълбочи, това може да има непропорционален ефект, защото добивът е ограничен географски“, предупреждава Ема Кокс, глобален ръководител по въпросите за климата в PwC UK. „Не мисля, че всеки разбира зависимостите и въздействието на бъдеща промяна в климата“, добавя тя.
преди 6 месеца Всеки ден, всеки час, всеки миг ПРОПАГАНДИЧКА на новият КОВИД, на новата гига-измама - клаймътченч отговор Сигнализирай за неуместен коментар