Производствената активност в Китай се е свила за втори пореден месец през ноември, а активността извън производството е ударила ново дъно за годината. Това сигнализира, че втората по големина икономика в света все още не е преодоляла проблемите си и може да изиска повече силна политическа подкрепа, съобщава CNBC.
Официалният индекс на мениджърите по поръчките (PMI) в производството неочаквано е спаднал леко до 49,4 пункта през ноември от 49,5 пункта през октомври, сочат данни на Националното статистическо бюро от четвъртък. Това е малко под медианната прогноза 49,7 пункта в анкета на Ройтерс. Официалният производствен PMI бе под прогнозата и през предишния месец.
Официалният PMI индекс извън производството е спаднал до 50,2 пункта през ноември спрямо 50,6 пункта през октомври, се казва още в публикацията на статистиката. Това са най-слабите данни от декември 2022 г.
Данни за PMI над 50 пункта показват разширяване на активността, а под тази граница – свиване.
„Резултатите от проучването показват, че над 60% от производствените компании съобщават за недостатъчно пазарно търсене. Недостатъчното пазарно търсене все още е основната трудност, засягаща текущото възстановяване и развитие на производствената индустрия“, каза в отделно изявление Джао Цинхъ, старши статистик в Центъра за проучване на сектора на услугите към Националното статистическо бюро.
Макар че три от петте PMI подиндекса в производството се понижават през ноември на месечна база, все пак има някои окуражаващи положителни сигнали. Високите технологии и производството на оборудване записват разширяване.
Статистическото бюро съобщи още, че бизнес доверието се подобрява, като индексът на очакванията за продукцията и оперативните дейности в производството е на ниво от 55,8 пункта, въпреки че подиндексите за нови поръчки и производство бележат лек спад.
В непроизводствените сектори слабостта в индустриите на услугите надделява над силата в строителството. Индексът на бизнес активността при индустрии като недвижими имоти, лизинг и бизнес услуги остана под 50 пункта, сочейки по-нататъшно свиване.
Въпреки че икономическият растеж на Китай през третото тримесечие беше по-силен от очакваното, икономическите данни напоследък са неравномерни и неравномерни, сочейки крехкостта на огромната икономика, докато Пекин планира намаляване на задлъжнялостта на някога раздутия сектор на недвижимите имоти.
преди 11 месеца До: Гошогошев ... и какво за СИГНА ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца Вие кажете за СИГНА, не се обяснявайте за Китай Това което става по Европа интересува България, а не по Азия отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца Тия имаха шанс да постигнат чудеса. Ето това е проблемът на този тип държави- при просветен автократ могат да постигнат много, но рано или късно начело се изтупва някой заслужил другар и почва да се стреми към зората на комунизма и айде, отича се ситуацията.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар