По думите му до половин година се очаква да се съобщят добри новини за инвестиции в Тракия икономическа зона, които могат да привлекат българите да се върнат от чужбина. Панчев съобщи, че по една от инвестициите работят самостоятелно, а за другата икономическият интерес е разпределен в няколко региона на страната. „И двете са високотехнологични и ще носят висока добавена стойност“, обясни мениджърът.
Панчев потвърди, че е доволен от изборните резултати в общините, с които си партнират, след като избирателите преизбират ръководствата им. Той обаче обърна внимание, че темите за децентрализацията и публично-частното партньорство не са били застъпени в предизборните кампании на кандидатите в страната.
Мениджърът съобщи за случаи, в които общини губят инвестиции в последните години, което трябва да накара участниците да се амбицират и да преодолеят пропуските. Той се надява Планът за възстановяване и устойчивост да допринесе за развитието на индустриалните зони и до 2026 г., когато ще приключи програмата, да може да се наблюдават реални инвестиции.
Какво искат инвеститорите и защо предварителната подготовка зависи от качеството на работа на общинската администрация? Какви са параметрите на десетгодишния план за развитие, с който бизнесът работи с общините? Случва ли се децентрализацията в България? Какви законови промени ще подпомогнат процеса? Как да се преодолее икономическото разделение между Северна и Южна България?
Целия коментар гледайте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да намерите тук.