Китай се възползва от падащите цени на кобалта, за да увеличи националните запаси от метала, използван в батериите за електрически превозни средства и в космическата индустрия, съобщава Bloomberg.
Националната администрация по храните и стратегическите резерви ще закупи около 5000 тона кобалт от три местни рафинерии и от държавен търговец, споделят източници, запознати с въпроса. Обемът е по-голям от първоначалния план за закупуване на 2000 тона, след като допълнителните оферти от доставчиците накараха правителството да вземе повече класове от метала.
Цените на кобалта на международните пазари се сринаха с над 60% от май 2022 г. досега поради нарастващия добив в Демократична република Конго (ДРК) и Индонезия. Тази година може да се стигне до голям излишък на пазара в размер на 30 хил. тона, който може да нарасне допълнително през 2024 г., изчислява Rystad Energy.
Китайските рафинерии, които доминират в преработката на кобалт, са силно зависими от доставките на суровината, която идва от мините в ДРК, въпреки че Индонезия бързо се очертава като важен регионален източник. Нарастващото насилие в източната част на ДРК може допълнително да дестабилизира страната, докато се подготвя за избори през декември, предупреждават експерти от ООН миналия месец.
Цените на колбата се сринаха през последните месеци. Източник: Fastmarkets
От страна на търсенето, приемането на по-евтини желязо-фосфатни батерии (LFP), в които няма кобалт, набра скорост. Етичните опасения относно добива на кобалт от ДРК чрез принудителен детски труд също подхранват загърбването на този метал в индустрията за производство на катоди. Въпреки това кобалтът все още играе важна роля в различни приложения - от материали за авиацията до магнити.
Последният път, когато Китай се запаси с кобалт, беше през 2020 г., когато купи 2000 тона от метала за своите стратегически резерви, за да противодейства на прекъсванията на доставките в ДРК поради разпространението на Covid-19.
преди 1 година https://***.gold.org/sites/default/files/documents/1873feb12.pdf отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година https://investingnews.com/daily/resource-investing/precious-metals-investing/silver-investing/top-silver-countries-by-reserves/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 година Торговый доллар США монета, выпущенная для торговли с Китаем, так как в нм в отличие от других стран сохранялся серебряный стандарт. Имеет довольно необычную для монеты историю. https://***.youtube.com/watch?v=WqjqpP5wbSs отговор Сигнализирай за неуместен коментар