Прекъсванията на корабоплаването в Червено море заради атаките на йеменските бунтовници хути са стрували на Египет най-малко 7 млрд. долара приходи от Суецкия канал през 2024 г., казва се в изявление на президентството на страната, публикувано в четвъртък.
Приходите от жизненоважния международен воден път са намалели с над 60%, добавя се в съобщението, цитирано от Bloomberg.
Атаките на хутите удариха силно икономиката на Египет още от самото им начало в края на 2023 г., отбелязва агенцията. Базираната в Йемен въоръжена групировка не насочва ударите си конкретно към египетски активи, но на практика затвори южната част на Червено море и части от Аденския залив за повечето западни корабни фирми. Така бунтовниците прекъснаха превоза на стоки между Азия и Европа по най-прекия морски път.
Суецкият канал е жизненоважен източник на чуждестранна валута за египетската икономика, чиято валута падна до рекордно ниско ниво през последния месец.
Президентът на Египет Абдел Фатах ал-Сиси се е срещнал с генерал-лейтенант Осама Раби, председател на Управлението на Суецкия канал, съобщават от местната медия egypttoday.com. Двамата са обсъждали предизвикателствата, които оказват влияние върху операциите и приходите на канала през 2024 г.
Разговорите са обхванали и необходимостта да се осъществят някои проекти за модернизация, за да се подобри капацитета на Суецкия канал и да се запази ролята му в глобалните вериги на доставки. Тези проекти включват завършване на развитието на южния сектор, разширяване на навигационния маршрут между километър 132 и километър 162 за приемане на по-големи плавателни съдове и продължаващото дублиране на канала от километър 122 до километър 132.
Същевременно Египет запази референтния си лихвен процент стабилен в четвъртък, като избра да го задържи на рекордно високо ниво въпреки спада на двуцифрената инфлация.
Референтната лихва по депозитите на страната остава на ниво от 27,25%, а лихвената ставка по кредитите – 28,25%, което е в съответствие с очакванията на икономистите.
„Отлагането на намаляването на лихвите дава повече възможности за преодоляване на ценови шокове, без да се налага по-нататъшно строго затягане на паричната политика, като по този начин се избягва значително забавяне на икономическата активност“, посочва Комисията по паричната политика на страната в изявление.
„С оглед на гореизложеното Комисията преценява, че настоящите лихвени проценти остават подходящи за поддържане на строга парична позиция, докато не бъде постигнат значителен и устойчив спад на инфлацията и очакванията са за стабилност“, добавя регулаторът.
Големите увеличения на цените удариха силно Египет. Потребителските цени леко се понижиха през ноември, но ускорението им е 25,5%. Има риск от засилване на инфлационния натиск заради силното поевтиняване на националната валута.