IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Около 600 камери за скорост ще заработят у нас през следващата година

Те ще бъдат разпределени във всички области на страната, каза вътрешният министър Атанас Илков

14:13 | 17.11.24 г.
Вътрешният министър Атанас Илков. Снимка: Антон Станков, БГНЕС
Вътрешният министър Атанас Илков. Снимка: Антон Станков, БГНЕС

Около 600 камери за скорост ще заработят през следващата година. Това каза в Пловдив служебният министър на вътрешните работи Атанас Илков, който присъства в храм "Св. Марина" на заупокойна молитва за всички загинали участници в движението по пътищата в България.

Новите камери ще са 300 на ТОЛ-системата, а 293 ще са мобилни и стационарни. Те ще бъдат разпределени във всички области. Илков посочи, че в градовете, където има повече концентрация на произшествия и загинали, ще има повече. По думите му Пловдив традиционно е в класациите за тежки произшествия с убити. Възпитанието е най-важният фактор в движението по пътищата и когато водачите са разумни, аз съм убеден, че жертвите по пътя ще намалеят, коментира министърът.

Министърът коментира, че процесът по преминаване на границата ни с Турция през ГКПП "Лесово" и ГКПП "Капитан Андреево" се нормализира, след натрупаните опашки от тирове. На 15 ноември агенция "Митници" съобщи, че турската митническа администрация спира обработката на товарни превозни средства от 21:00 ч. на 16 ноември (събота) до 07:00 ч. на 17 ноември (неделя). Причината, по думите на Илков, е че митническите служби на Турция са подменяли софтуерната си система, вследствие на което са се натрупали опашки. В момента колегите работят активно и се нормализира процесът по границата, допълни министърът.

До края на октомври тази година са загинали 376 души при катастрофи, съобщи министър Атанас Илков в Световния ден за възпоминание на жертвите от пътнотранспортни произшествия.

Има предложения за промени в Закона за движение по пътищата, законопроектът е внесен в Министерски съвет и предстои да бъде внесен в Народното събрание, каза пред журналисти Алекси Кесяков, съветник на министъра на вътрешните работи. По думите му стремежът е да се отчетат най-добрите европейски практики. Като пример той посочи придружителите на младите водачи. Взима се френският опит, при който, когато младежът навърши 17 години и започне да се готви за водач на моторни превозни средства, вземе теорията и определен брой часове, има право да управлява автомобил до 18-годишен. Това обаче ще се случва задължително с родител в колата. Така, когато получи книжка на 18 години, няма да се чуди къде е воланът, какво да прави, а ще е минал вече няколко хиляди километра, коментира Кесяков.

Като основна причина за произшествията по пътищата Кесяков посочи скоростта, която, по думите му, е като наркотик. Той призова хората да пазят себе си, да обучават децата си и да се обичат повече. 

(БТА)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 14:13 | 17.11.24 г.
Най-четени новини
Още от Транспорт и инфраструктура виж още

Коментари

Финанси виж още