Над 807 млн. лв. са приходите от пътни такси през 2023 г., от които 270,4 млн. лв. са от е-винетки, а над 505 млн. лв. са от тол такси, съобщават от Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ). Събраните средства от компенсаторни такси и глоби са около 31 млн. лв. АПИ отчита, че приходите от Националното тол управление, които постъпват по сметка в републиканския бюджет, са с около 40% повече спрямо 2022 г.
През 2023 г. приходите от е-винетки и тол такси са 775 млн. лв., а година по-рано сумата е била около 553 млн. лв. Планираните приходи за 2024 г. са около 916 млн. лв., посочват от Агенцията.
„Ръстът е показателен за ефективната работа на системата с цел повишаване на събираемостта на таксите за ползване на пътищата от републиканската пътна мрежа“, отчитат от АПИ.
През изминалата година са продадени близо 6,3 млн. е-винетки, като най-предпочитани от шофьорите на леки автомобили са годишните и седмичните винетки. През 2023 г. са продадени общо над 2,3 млн. годишни винетки и над 2,4 млн. седмични. След тях се нареждат месечните – около 751 хил., уикенд винетките – над 612 хил., и тримесечните – над 95 хил. броя. Безплатни електронни винетки, предоставени чрез Агенцията за социално подпомагане, са получили над 225 хил. собственици на автомобили.
Превозните средства над 3,5 тона, при които се плащат тол такси за изминатото разстояние, са се движили най-често по магистралите. Най-предпочитаните маршрути са от София към ГКПП „Кулата“ по АМ „Струма”, от столицата за „Капитан Андреево“ по АМ „Тракия“ и АМ „Марица” и от граничния пункт при Русе за „Капитан Андреево“ по път I-5 и АМ „Марица“.