През април Венеция започна да налага такса от 5 евро за еднодневни посетители в пиковите дни, за да се постигне "нов баланс между туристите и жителите".
Новата такса за достъп до Венеция обаче предизвика критики от жителите. „Този проект е катастрофа за нас. Ние сме град, а не парк“, казва Матео Секи, президент на асоциацията на жителите на Венеция Venessia.com. Според него една комуникационна кампания би била по-ефективна.
Възможността за нова туристическа такса предизвика местна опозиция и в Хавай, където губернаторът Джош Грийн предложи „такса за въздействие върху климата“ за посетителите. Мярката се провали по време на скорошно заседание на щатското законодателно събрание, но губернаторът продължи да призовава посетителите да помогнат за финансирането на подготовката на Хавай за бъдещи климатични сътресения.
„Трябва да хванем този тигър за опашката“, каза той пред журналисти през май, добавяйки, че 25 долара на посетител могат да донесат 250 млн. долара годишно, които да се използват за защита от климатични бедствия, управление на ерозията, укрепване на инфраструктурата и защита на парковете.
Хотелските такси и другите данъци се увеличават
Хотелските данъци, известни също като данъци за настаняване, са широко разпространени в САЩ и Европа, където бяха във възход през десетилетието преди пандемията. С възстановяването на туризма след Covid няколко дестинации увеличиха или коригираха данъка, за да събират повече приходи.
Подобно на Хавайските острови, Гърция, която пострада от тежки горски пожари миналото лято, се стреми да засили действията си срещу климатичните бедствия и правителството иска туристите да помогнат. Гърция нарича таксата такса за устойчивост на климатични кризи и ще се събира от местата за настаняване. Данъкът ще бъде по-висок от март до октомври, когато ще достигне 10 евро на вечер в петзвездни хотели. Тарифата пада от ноември до февруари, и то за хотели с по-малко звезди. Таксата заменя предишния хотелски данък, който варираше от 0,50 до 4 евро на вечер.
В Амстердам хотелският данък, който вече беше един от най-високите в Европа, се повиши до 12,5% от 7% на 1 януари. Градските законодатели също така повишиха данъка върху круизните пътници до 14 евро от 11 евро на човек на вечер.
Хотелският данък в Барселона също се вдигна тази година, като достигна 3,25 евро на вечер. Мярката беше последната стъпка в постепенното увеличение, започнало преди пандемията. Говорител на кметството на Барселона каза, че допълнителни повишения на данъците ще бъдат насочени към туристически апартаменти под наем и круизи, които правят кратки междинни спирания, а това допринася по-малко за доходите на града. Според говорителя тези приходи ще се използват, наред с други неща, за финансиране на инсталирането на слънчеви панели и климатици в държавните училища в Барселона.
Преди Олимпийските и Параолимпийските игри в Париж това лято законодателите в региона Ил дьо Франс наложиха нов данък в допълнение към обичайния хотелски налог. С новия данък, който ще финансира обществения транспорт в региона, гост в петзвезден хотел вече дължи общо 10,73 евро данък на нощувка, докато престоят в двузвезден хотел налага данък от 3,25 евро на вечер.
Въпреки че мярката беше приета от регионалното правителство, тя не беше подкрепена от ръководството в самия Париж. Говорителка на кметството на Париж нарече този ход „демократично заграбване на властта“, което „по никакъв начин не облагодетелства град Париж“. Тя отбеляза, че дори със средствата, генерирани от новия данък, регионът все пак е повишил цената на билетите за обществения транспорт в града по време на Олимпиадата - мярка, от която недоволстват много жители на френската столица.