IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ДДС може да остане 9% за заведения и хотели, ако минат на патентен данък

Държавата и браншът все още дискутират темата

12:38 | 25.09.23 г. 1
Снимка: Pixabay
Снимка: Pixabay

Ставката на ДДС от 9% върху храната и безалкохолните напитки, консумирани в заведенията, както и върху хотелското настаняване и туристическите пакети може да се запази и след Нова година. Условието обаче е всички обекти да минат на патентен данък. Това предложение на властта беше обсъдено на среща на представители на туристическия бранш с премиера Николай Денков и финансовия министър Асен Василев в края на миналата седмица.

Решение засега не е взето, разговорите с бранша продължават. Намерението на финансовото министерство засега е ДДС да остане 9% за туроператорите, а за ресторантьорите да се върне на 20%.

Проверки на данъчните по Черноморието това лято са показали, че сегашните глоби, налагани на заведения и хотели за неспазване на данъчното законодателство, са неефективни и проблемите могат да се решат, ако минат на патентен данък.

Предложението е заведенията за хранене да не се облагат с данък печалба, а да се въведе патентен данък. За ресторантите той да се определя според броя на местата за сядане, а в хотелите - според броя на леглата. Ще има и допълнително зониране, така че ставката ще е различна според местоположението. Според финансовия министър патентният данък е и по-ефективен за планиране на бюджетните приходи.

"Тази мярка е супер, тя е европейска мярка, прилага се отдавна в Европа и е хубаво, че и ние започваме да поглеждаме към Европа. Друга мярка, която се прилага от 2008 г., е за диференцираната ставка за ДДС за хотелиери и ресторантьори. Хората отдавна са осъзнали, че ставките трябва да бъдат такива в този бранш. Трябва да има патентен данък", коментира пред Bulgaria ON AIR председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов.

"Всяко облекчение за малкия бизнес води до по-висока събираемост, до изсветляване. Когато хората са притиснати и не могат да си плащат разходите, отиват в сивия сектор", коментира Алибегов.

Според председателя на управителния съвет на Варненската асоциация на ресторантьорите и хотелиерите Павлин Косев по-ниската ставка на ДДС в туризма не е, за да се намалят цените към крайните клиенти, а за да може бизнесът да оцелява.

"Не мога да си обясня защо не ползваме добрите европейски практики? В целия ЕС ДДС в туризма е на изключително ниски нива. Туристическата услуга е изключително скъпа, маржът, през който се работи, е нисък. Толкова години хотелиерството беше на 9% ДДС, не виждам какъв е проблемът туризмът да е с еднаква ДДС ставка", коментира Косев пред Bulgaria ON AIR.

Много хотелиери у нас се отказват от системата "ол инклузив" заради поскъпването на хранителните продукти, коментира още Павлин Косев.

"Това лято "ол инклузив" пакети стигнаха до 800 лева на вечер. За да предлагаш качествен "ол инклузив", цената стана висока." По думите на Косев са минали годините, когато са ставали съревнования за по-ниска цена.

"Забелязваме, че туристите в обедните часове все по-малко използват обяда. Не мислим за тотално премахването на услугата, но доста хотелиери се замислят дали да не минат на вариант със закуска и вечеря, тъй като цената ще бъде по-достъпна. Тонове с биоотпадъци се изхвърлят и от чиниите на самите туристи. Става въпрос за големи суми пари", каза още Косев.

Много от хотелиерите споделят, че резултатите тази година не са постигнали техните очаквания, а основен фактор са увеличените разходи заради инфлацията. В новите пакети, които предлагат местата за настаняване, към нощувката са включени само закуска и вечеря, посочи той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 12:38 | 25.09.23 г.
Най-четени новини
Още от Туризъм виж още

Коментари

1
rate up comment 0 rate down comment 0
travelboy
преди 1 година
Чудех се след зърнарите кога ще се включи и Алибегов.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още