IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Start.bg Posoka Boec Megavselena.bg Chernomore

General Electric Healthcare представи последните си иновации в здравеопазването

16:25 | 29.01.25 г.
Автор - снимка
Създател
General Electric Healthcare представи последните си иновации в здравеопазването

Медицинска апаратура за бъдещата национална детска болница в София и за центровете за лечение на инсулти е предложил Саймън Макгуайър, президент за Северна и Югоизточна Европа от General Electric Healthcare Europe, на среща в Министерство на здравеопазването със зам.-министър Бойко Пенков. Това стана ясно на брифинг за журналисти „Обединяване на иновации и здраве. Как модерната техника се грижи за здравето ни и спасява човешки животи“ на 27 януари.

В брифинга участваха Саймън Макгуайър, Ивайло Батинков - изпълнителен директор на Топ Хоспитал Сървис ЕАД, и доц. д-р Марин Пенков - началник Клиника по образна диагностика в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“. Брифингът беше последван от официално събитие, подкрепено от Търговския департамент към Посолството на САЩ в България.

Ивайло Батинков, изпълнителен директор на Топ Хоспитал Сървис - фирмата дистрибутор на продуктите на General Electric Healthcare за България, представи пред медиите най-новата си инвестиция – циклотрон  с огромни възможности за производство на различни радиофармацевтици за онкологията.

„General Electric Healthcare ни се довери, защото нашата визия са иновациите. Циклотронът, който инсталирахме този месец в двора на болница УниХоспитал в Панагюрище, има огромни възможности. За първи път в България ще може да се правят функционални изследвания на сърдечната дейност с Кислород 15, чието време на разпад е само 2 минути. Това изследване е възможно, тъй като само на 10 метра от циклотрона ще бъде инсталиран ПЕТ-скенер, където ще се прави изследването върху пациентите.

Циклотронът ще произвежда огромни количества галий (радиофармацевтик за диагностика на рак на простатата), които да покрият нуждите на цяла България. Така ще се стопи листата на чакащите това изследване, която в момента е огромна. Циклотронът има възможности и за производство на лутеций, който лекува рака на простатата, което досега не беше възможно“, обясни Батинков.

Ивайло Батинков, изпълнителен директор на Топ Хоспитал Сървис Ивайло Батинков, изпълнителен директор на Топ Хоспитал Сървис

Работата на циклотрона ще осигурява екип от 15 български специалисти, които преди това са работили с такава апаратура в Европа. Сградата за 20-тонния циклотрон бе построена само за 6 месеца от "Главболгарстрой", а за ден апаратът е инсталиран в бетонен бункер с 2-метрови бетонни стени. Очаква се циклотронът до 2 месеца да получи всички разрешителни и да влезе в експлоатация след около шест месеца.

Саймън Макгуайър, генерален мениджър на зона Северна Европа General Electric Healthcare Europe, бе приятно изненадан, че "Топ Хоспитал Сервис" и партньорите им в България са успели да инсталират циклотрона за месеци, докато в други страни този процес трае с години.

„Нашата компания е с 19,6 млрд. долара оборот годишно. Над 5 млн. медицински апарати, които ние сме произвели, осигуряват диагностика и лечение на пациентите по цял свят. От 2023 г. инвестираме по 1,5 млрд. долара за научни изследвания и развойна дейност. Затова сме световен лидер в областта на технологиите. В медицината работим в три основни области – кардиология, неврология и онкология. Най-бързо развиващият се сектор в производството на General Electric Healthcare е медицинската апаратура за ултразвукова диагностика. Благодарение на интегрирането й с изкуствен интелект, ултразвуковите изследвания се правят много по-бързо и със запазване качеството на образите.

Разви се и производството на ЯМР, тъй като изследването с тях след COVID-пандемията стана рутинен метод.

Особено сме горди с иновациите в онкологичното лечение – така наречената Тераностика. Нашата апаратура открива раковите клетки на молекулярно ниво и изпраща там специфични медикаменти, които унищожават рака. След четири такива терапии например ракът на простатата, който досега бе нелечим, вече е изчезнал, включително метастазите му по цялото тяло.

Създадохме ОМНИ ПЕТ-скенер, който работи изключително бързо, може да изследва 2 – 3 пъти повече пациенти, има по-добра чувствителност и натоварва с по-ниска доза на облъчване болните.

Произвеждаме също иновативна апаратура за мониториране състоянието на пациентите както в интензивните отделения (Canvas системата), така и в нормалните отделения на болниците. Дори когато пациентът се движи, сензор на гърдите и на пръста показва непрекъснато неговите жизнени показатели на мобилно устройство пред дежурната медицинска сестра“, разказа подробно Макгуайър.

Саймън Макгуайър, президент за Северна и Югоизточна Европа на General Electric Healthcare Europe Саймън Макгуайър, президент за Северна и Югоизточна Европа на General Electric Healthcare Europe

Стана ясно, че със системи за цялостно мониториране на пациентите Canvas през 2024 г. са оборудвани 24 легла в едно от интензивните отделения на спешната болница „Пирогов“. Предстои да се инсталира и системата за постоянно мониториране на пациенти извън интензивното отделение.

В заключение  Саймън Макгуайър заяви: „Нашата визия е да осигурим на хората здравеопазване без граници. Сигурен съм, че чрез партньорството ни с "Топ Хоспитал Сервис" може да го постигнем и в България.“

Своя опит с апаратурата на General Electric Healthcare сподели доц. д-р Марин Пенков – началник на Клиниката по образна диагностика в УМБАЛ „Св. Иван Рилски“ в София и председател на Българското дружество по неврорентгенология.

„От началото на моята лекарска практика през 2003 г. работя с апаратурата на General Electric Healthcare и съм категоричен, че качествената медицинска апаратура е задължително условие за точна диагностика и лечение. Отскоро апаратурата ни за образна диагностика е снабдена с изкуствен интелект, което ни позволява за по-кратко време да провеждаме изследванията, но със запазване качеството на образите“, сподели доц. Марин Пенков.

Специалистът по неврорентгенология, която диагностицира и лекува заболявания на централната и на периферната нервна система, каза още, че успява да наблюдава на функционален ЯМР как реагира мозъкът на стрес, на музика и дразнители, което е част от научните му изследвания на мозъка.

„Вярвам, че не е далече времето, когато с циклотрон ще могат да произвеждат и медикаменти за невродегенеративни заболявания като множествена склероза и деменция, които представляват сериозен социален проблем“, каза още доц. Пенков.

Последна актуализация: 16:25 | 29.01.25 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Здравеопазване виж още
Финанси виж още