IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Експерт: 30% от децата до 3-годишна възраст са невербални и с екранна зависимост

Според доц. д-р Стоян Везенков екраните трябва да се въвеждат в живота на децата след 9-годишна възраст

10:39 | 29.11.24 г.
Снимка: Pexels
Снимка: Pexels

На все по-ранна детска възраст виждаме екранно зависими деца, като сред зависимите има и бебета на 5-6 месечна възраст. Това каза доц. д-р Стоян Везенков, основател на Център за приложни невронауки „Везенков“ и основоположник на проекта „Екранни деца“, в предаването „Футуризъм“ по Bloomberg TV Bulgaria.

Той разказа повече за термина „екранни деца“, свързан с програма за превенция и терапия на деца с екранна зависимост.

„Имаме случаи, при които и в ранна бебешка възраст имаме развитие на много тежка зависимост. Почти няма незасегнати възрастови групи и хора в момента“, каза д-р Везенков.

Той обясни, че като всяка друга зависимост, и тук става дума за външна стимулация, която урегулира или променя нашето състояние и носи някой от трите компонента на „удоволствената система“ – действа за възбуда, удоволствие или успокоение, и така много бързо се развива зависимост.

„При децата нямаме вътрешна саморегулция, нямат филтри, нямат критично мислене и много бързо стават зависими. Няколко експозиции на екран буквално променят работата на мозъка и на нервната система“, посочи д-р Везенков.

„Никога не сме имали толкова рано в детското развитие зависимости“, каза той.

Везенков отбеляза и кои са признаците, по които може да се познае екранна зависимост при децата – когато едно дете е буйно и хиперактивно, а в момента, в който го сложите пред екран, „кротва“ и може да стои с часове, а ако му отнемете екрана, следват истерични изблици. Ако това дете няма зрителен контакт и интерес към околните, защото се пристрастява към предмети, а не към хора, е ясно, че става дума за тежка зависимост.

„При тийнейджърите може да се изразява с липса на интерес към социума, академичното представяне рязко се влошава, не им се учи, не им се ходи на училище. Там обаче могат да се появят и неврологични нарушения – от днес за утре тикове, епилепсия, паник атаки“, каза още той. Сходни са промените и при възрастни хора, като според експерта тежката зависимост в ранна детска възраст може да доведе дори до личностни разстройства в по-късна възраст.

Според доц. д-р Стоян Везенков екраните трябва да се въвеждат след 9-годишна възраст, а предоставянето на екран на дете до 3-годишна възраст трябва да бъде криминализирано, защото води до тежки дефицити. По думите му момчетата са по-чувствителни.

По две се увеличава всяка година броят на тежките диагнози в ранна детска възраст, каза още той.

В момента виждаме как 30% от децата до 3-годишна възраст са невербални и с екранна зависимост, каза той. Според него децата привикват към звука от тонколоните, а не с интеракцията с други хора. Това не може да е заместител за нормалното човешко развитие. Той обясни и какво значи термина „екранна травма“ – дори след преодоляване на зависимостта, тя оставя отпечатък върху по-нататъшното му развитие.

„За разлика от другите зависимости екранната зависимост е изключително коварна, защото се акумулира с времето. Не е нещо, което става спонтанно и изведнъж“, отбеляза Везенков.

По думите му различните зависимости се подкрепят взаимно и при възрастните могат да съществуват и комбинации от екранна и хазартна зависимост. При екранната зависимост се успива лявата половина на мозъка, свързана с критичното мислене, обясни той.

Везенков препоръча веднага щом се появяват индикатори за зависимост, да се потърси консултация със специалист.

Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Футуризъм“ може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:39 | 29.11.24 г.
Най-четени новини
Още от Здравеопазване виж още

Коментари

Финанси виж още