Към 31 декември 2022 г. в България функционират 319 болници (публични и частни) с над 52 хиляди легла, като едва половината е използваемостта на легловия фонд в тях за цялата година. Над 2 милиона души са били хоспитализирани в стационарите на лечебните заведения.
Данните за здравеопазването са от годишната електронна публикация на Националния статистически институт и Националния център по обществено здраве и анализи към Министерството на здравеопазването „Здравеопазване 2023“.
От всички 319 болници 179 са многопрофилните болници, които разполагат с 38 хиляди легла. Специализираните болници са 140. От тях за активно лечение са 73, за продължително лечение - 1, за продължително лечение и рехабилитация - 17, а специализираните болници за рехабилитация са 37. Общият брой легла в специализираните болници е над 14 хиляди.
През 2022 г. използваемостта на легловия фонд в болниците е 56,5%, а средният престой – 4,9 дни.
Най-голяма е честотата на хоспитализациите в многопрофилните болници - 15,4, в т.ч. в многопрофилните болници за активно лечение - 15,4 на сто души. След тях се нареждат частните болници - 11,9 на сто души, специализираните болници - 3,6 на сто души, от които 2,0 на сто души в специализираните болници за активно лечение, 1,3 на сто души - в болниците за рехабилитация.
Броят на леглата в болниците към края на 2022 г. е 52 462, като осигуреността на 10 хиляди души от населението с легла в болниците е 81,4. Най-висока е тя с легла за активно лечение - 57,1 на десет хиляди души. От тях най-висока е осигуреността с терапевтични легла - 26,7 на десет хиляди души. Осигуреността с хирургични легла е 15,6, с педиатрични - 6,7, с акушеро-гинекологични - 5 на десет хиляди души. Осигуреността с места за краткотраен престой е 3,5 на десет хиляди души от населението.
По области осигуреността с легла в болниците варира в широки граници - от 40 на десет хиляди души от населението в област Перник до 118 на десет хиляди души в област Плевен. Други области с по-висок от средния за страната показател са Смолян, Пловдив, Габрово, Пазарджик, Кюстендил, Русе, Ловеч, Монтана, София (столица), Бургас и Стара Загора.
Към 31 декември 2022 г. броят на лекарите в страната е 29 599, като общият показател за осигуреност с лекари е 45,9 на 10 хиляди души от населението.
Най-висока е осигуреността на населението с общопрактикуващи лекари - 6,0 на десет хиляди души от населението. Следват кардиолозите - 2,9, акушер-гинеколозите - 2,7, лекарите по анестезиология и интензивно лечение - 2,7, хирурзите - 2,3, лекарите по педиатрия и по нервни болести - по 2,2, лекарите по спешна медицина - 1,9 на десет хиляди души от населението, и т.н.
По области по-висока осигуреност от средната за страната има в Плевен, София (столица), Пловдив и Варна. Броят на населението на един лекар за разглеждания период е 218 души. Броят на медицинските специалисти по здравни грижи е 44 493, като осигуреността с този вид кадри е 69,0 на десет хиляди души от населението.
Броят на повикванията за спешна медицинска помощ през 2022 г. е 708 186. Делът на изпълнените повиквания е 96,7%. От тях 84,6% са за спешна медицинска помощ, а 3,0% - за санитарен транспорт. Обслужени от центровете за спешна медицинска помощ са 674 353 души, като от тях 31,5% са хоспитализирани в болници.
преди 11 месеца 2022г ? А за 2023?.. Зелков добрите специалисти/не само лекари/ са 'МНОГО ДОБРЕ заплатени' и приети навсякъде :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца зелка, ти да не си някое докторче в поликлиниката :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца До: ratten ... докторите трябва да са платени !! а добрите доктори трябва да са МНОГО ДОБРЕ заплатени !! и болниците не трябва да приличат на коптори , а да са чисти , светли и УДОБНИ и за ПАЦИЕНТИТЕ и за ДОКТОРИТЕ !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца До: ratten ... докторите не източват нищо !! те получават пари за трудът си !! нали си наясно , че като са лошо платени , не само кадърните напускат , ами всички ... искам да ти видя физиономията да чакаш с родител , или брат , или сестра , без значение какъв роднина ... я с инфаркт , я със спукана язва , я с инсулт , я с бъбречна криза , за операция и единственият екип таман да е влезнал с друг пациент ... :))) ... иначе всички много разбирате кой колко требе да взима ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца не е ли редно да кажем, че дори и половината не са влизали в болница. ще продължаваме ли да се правим, че докторите не източват касата? отговор Сигнализирай за неуместен коментар