Топлинни удари, заболявания на белите дробове, причинени от дима от горски пожари, екзотични болести, разнасяни от насекоми - това са само част от заболяванията, с които здравните системи по света се сблъскват заради климатичните промени, пише Ройтерс. Те "изтриват" напредъка на здравеопазването в последните години, допълва агенцията.
Темата за отражението на климата върху здравето на хората първи път е част от годишната климатична конференция за климата, която тази година се провежда в Дубай.
Според оценките на Световната здравна организация (СЗО) към 2030 година от само недохранване, малария и топлинни удари всяка година ще причиняват смъртта на 250 хил. души. Експерти допълват - екстремните метеорологични промени се превръщат в екстремни здравни рискове.
От Ройтерс посочват и няколко аспекта от влиянието на промените в климата върху здравето. Един от най-видимите в последно време ефект е появата на необичайни за определени региони заболявания - денга, Нилска треска, малария или Зика, пренасяни от комари, се засичат все по-често в Европа например. По данни на СЗО през 2000 година случаите на тези болести в света са били около 500 хил., а през 2019 година вече са 5 млн.
Само в Бразилия случаите на денга се увеличават със 73% спрямо средното за последните пет години, което е свързано с по-високите температури и обилните валежи.
Заради наводнения и бури има замърсяване на питейни води и разпространение на инфекции,като например холера, която се появява отново в някои страни, които от години са я ликвидирали като здравна заплаха. Без лечение холерата е смъртоносна болест, допълва Ройтерс.
Глобалните температури вече са с 1,1°С по-висики спрямо прединдустриалните времена и това започва да се отразява и върху здравето на хората, сочи доклад, публикуван в медицинското издание Lancet. Според анализите на медиците, ако средната температура се повиши с над 2°С, то смъртните случаи от топлинни усари ще се учетворят.
През лятото на 2022 година при горещите вълни в Европа са загинали 61 хил. души.
Горещините провокират горски пожари. Според данни от САЩ годишно в страната от замърсяванията на въздуха в резултат от тези пожари загиват между 4 хил. и 28 хил. души.
преди 11 месеца А ако "глобалните температури" паднат под предишните, стотици ПЪТИ ПОВЕЧЕ хора ще умират, отколкото от затопляне. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 месеца Ай ай яйй ама баш точно до 2030 г ли отговор Сигнализирай за неуместен коментар