IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Здравният министър: Проектът за модернизация на спешната помощ е бил неглижиран

За да бъде изпълнена програмата, Асен Меджидиев ще поиска още общо 46 млн. лева

13:15 | 19.08.22 г.
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group
Снимка: Димитър Кьосемарлиев, Investor Media Group

Проектът за модернизация на спешната помощ в страната е неглижиран. Това коментира служебният здравен министър Асен Меджидиев след проверки в няколко болници у нас.

Министърът на здравеопазването направи проверки в четири лечебни заведения в градовете Стара Загора, Сливен и Бургас. На много места не са започнали ремонти, въпреки че има спечелени обществени поръчки.

Според министъра проблемът е в почти всеки областен град. За да бъде изпълнена програмата, той ще поиска допълнителни средства от Министерството на финансите в размер на 6 млн. лева за тази година и още 40 млн. лева за следващата.

Меджидиев отчете, че има за цел лично да посети всички областни болници в страната, а на места и общинските, за да се запознае със състоянието на лечебните заведения, с готовността им за справяне с евентуална по-тежка COVID вълна, в т.ч. с осигуреността на интензивни легла за пациенти с доказана коронавирусна инфекция и с обезпечеността с медицински кадри.

„Успоредно с това инспектирам реализацията на големия инвестиционен проект за модернизация на спешната помощ – става въпрос за извършването на строително-ремонтните дейности в центровете за спешна медицинска помощ и техните филиали и в спешните отделения в болниците“, каза Меджидиев, цитиран от здравното министерство. 

Здравният министър съобщи, че в немалка част от населените места в страната ремонтните дейности, предвидени в проекта за спешната помощ, не са стартирали въпреки сключените договори с фирми изпълнители, на други места работата е стартирала, но поради повишаването на цените на строителните материали фирмите отказват да продължат започнатото и настояват за предоговаряне на цените.

„Този проект е стартирал отдавна, но в момента е необходим допълнителен финансов ресурс за завършването му. Това, което ми прави впечатление, е, че работата по него е била неглижирана“, коментира Меджидиев. По думите му в рамките на настоящата година са необходими още около 6 млн. лв. за изпълнението на проекта, а през следващата година ще е нужен финансов ресурс в размер на около 40 млн. лв.

При посещенията си в УМБАЛ „Проф. д-р Стоян Киркович“, Стара Загора, МБАЛ „Д-р Иван Селимински“ и УМБАЛ „Хаджи Димитър“ в Сливен, както и в УМБАЛ Бургас здравният министър е използвал възможността да разговаря с пациенти относно мнението им за предоставените медицински услуги, за отношението на медицинския и немедицинския персонал, за навременността на оказаната помощ.

„Досега впечатленията ми от медицинска гледна точка са много добри, навсякъде колегите работят с изключителен професионализъм, а мениджмънтът е на необходимото ниво. При разговорите си с пациентите в тези болници не чух нито едно оплакване относно лечебно-диагностичния процес“, каза той.

Относно недостига на линейки по Черноморието с оглед нарастващия по време на туристическия сезон посетители, нуждаещи се от спешна медицинска помощ, здравният министър посочи, че вече е създадена организацията за двата курортни комплекса – „Златни пясъци“ и „Слънчев бряг“, да бъде осигурен по един допълнителен спешен екип, който да бъде на разположение денонощно. В момента се оформя нужната документация, а идеята е екипите да функционират не само през настоящия туристически сезон, а и догодина.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:59 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Здравеопазване виж още

Коментари

Финанси виж още