IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Постоянните инвестиции в технологии - ключови за качеството на медицината

Темата коментираха участници в специалното мултимедийно издание от поредицата на Bloomberg TV Bulgaria Tech21

19:50 | 15.03.22 г.
Постоянните инвестиции в технологии - ключови за качеството на медицината

Технологиите в медицината постоянно се обновяват и повишават точността и качеството на лечението, пестят време и оптимизират разходите. Затова инвестициите в нови технологии са от ключово значение за развитието на медицината и диагностиката. Това коментираха участниците в специалното мултимедийно издание от поредицата на Bloomberg TV Bulgaria Tech21 с водещ Калина Донкова.

"Непрекъснато инвестираме в нови технологии и няма значение дали говорим за България, Финландия, Румъния, Германия, Полша или Кипър. Това е постоянна част от разходите ни в бюджета. Защото ако не инвестирате, ако не сте в крак с технологиите, не можете да предложите на лекарите и пациентите точните резултати, които те очакват". Това каза Себастиан Ротариу, управляващ директор на Synevo България.

По думите му началото на диагностичния процес започва в лабораторията. Обикновено 60-70% от решението, което взима лекарят, се базира на лабораторни тестове, допълни той.

"Ние сме единствената независима, извънболнична лаборатория в България, която има сертификат ISO19185, който е конкретно за работа на лаборатории. Сертификатът означава, че това е най-високото качество, предлагано в България, като на всеки пет години ние подновяваме този сертификат, а през септември-октомври всяка година преминаваме много строга годишна проверка от агенцията, отговаряща за ISO в България. През юли миналата година ние внедрихме в България първата по рода си машина cobas® pro на Roche Diagnostics. Този инструмент елиминира човешката грешка или понижава вероятността за такава, до много нисък процент. Така че, когато не спазите стъпките в процеса за получаване на резултати, инструментът не работи, не позволява преминаване към следваща стъпка". 

Лабораторните резултати на Synevo се правят при следване на много строга последователност от стъпки, свързани с качеството, каза Ротариу. "Например, ако разполагате с инструменти в лабораторията, те трябва да се калибрират всяка сутрин, за да сте сигурни, че те работят добре. След това за теста, който правите с даден инструмент, трябва да сте сигурни, че ще получите резултат в рамките на точния обхват. Третото, което е много важно, е да се прави превантивна поддръжка".

Относно трудностите и предизвикателствата за работата на един чуждестранен инвеститор в България, който инвестира в областта на здравеопазването, събеседникът каза: "Във всеки годишен доклад за здравеопазването се споменава корупцията в тази сфера. Вероятно от гледна точка на някои компании страната е много малък пазар с не особено добри практики".

Друга причина, поради която някоя компания може да не желае да инвестира в бизнес в България, е ако не иска да инвестира в най-новите технологии на толкова малък пазар, добави Ротариу.

"Според нас бъдещето е в генетиката и ние инвестираме много в генетичните изследвания. Имаме много голямо изследователско поделение в Мюнхен, Германия, както и още едно в Берлин, а наскоро създадохме такова и в Никозия, Кипър. Работи се по тестове за диагностициране на онкологични заболявания и на забавено детско развитие, за да се постигне прецизна диагностика и прецизно лечение. Тестовете за фертилност и бременност също са много важни и ние извършваме всички тях в лабораториите в Пловдив, Стара Загора, София, а скоро ще открием и наша лаборатория в Бургас".

Офталмологията е една от най-високотехнологичните специалности в медицината и апаратурата, която специалистите използват, постоянно се осъвременява. Това каза д-р Йорданка Кирилова, офталмолог и ретинален хирург в СОБАЛ Академик Пашев-София.

OCT (оптична кохерентна томография), или OCT скенерът, навлиза в медицината в края на 90-те години на миналия век и намери най-широко приложение в офталмологията. Той се използва ежедневно за диагностициране на очни заболявания и по-специално проблеми с ретината, каза д-р Кирилова.

Тези апарати използват специален светлинен лъч, който прониква до задната част на окото, което позволява на лекарите да виждат хистологичен срез на всички 10 слоя на ретината. "Голямо предимство на окото, въпреки че е много малък и фин орган, е, че тъканите са прозрачни и това позволява на лекарите да надникнат в ретината", каза Кирилова.

Това е лесен за употреба и неинвазивен метод, който може да бъде приложен при всеки пациент, който идва за рутинен очен преглед, посочи д-р Кирилова. Изследването продължава кратко, а резултатите се получават след не повече от 10 минути. 

"OCT технологията промени офталмологията и направи революция в диагностиката на очните заболявания", допълни тя.

Последното нововъведение в този тип апарати е OCT-А. Той измерва движението на еритроцитите в кръвоносните съдове в ретината, обясни тя. Това позволява на лекарите да измерят калибър, сечение и големина, чрез които те разбират функционално как работи ретината и слоевете под нея.

Лазерната корекция на зрението е подходяща за всички пациенти, които не искат да използват контактни лещи или очила. Това каза д-р Тодор Тасков, офталмолог в СОБАЛ и Медицински център Луксор - Пловдив.

"В зависимост от възрастта на пациента тя може да бъде извършена на пациенти от всички възрастови групи, но най-подходяща е при пациенти между 25 и 40 години, защото при тях са запазени адаптационните възможности, тоест да виждат наблизо и надалеч без проблеми. Важно условие е пациентите да са пълнолетни и през тяхното развитие да няма промяна в диоптъра през последната една година".

Могат да бъдат коригирани всички зрителни аномалии - късогледство, далекогледство и астигматизъм. Те се измерват в диоптри и ние можем да премахваме късогледство до минус 12 диоптъра, далекогледство до плюс 6 диоптъра, астигматизъм до плюс-минус 6 диоптъра. 

Около 97-98% от популацията са в рамките на тези диоптри, но има 2-3%, които имат дори по-големи диоптри. Въпреки това и за тях има решение - това са т. нар. факични вътреочни лещи, които се имплантират в окото и могат да се премахнат дори по-големи диоптри. В нашата практика сме премахвали до 20 диоптъра късогледство и над 8-9 диоптъра далекогледство, посочи той.

Все повече хора са информирани и взимат решение да се подложат на лазерна корекция на зрението, каза офталмологът д-р Георги Тасков от СОБАЛ и Медицински център Луксор - Пловдив. През последните години правим по над 400 лазерни процедури. В клиниката предлагаме най-съвременната, изцяло лазерна процедура Femto-LASIK, която се извършва с два вида лазери. Първият извършва подготовката за самата процедура, а вторият, който се нарича ексимерен, маха самия диоптър.

От септември 2021 г. разполагаме с най-новия ексимерен лазер и към момента единствен в България, който работи изключително бързо. Един диоптър късогледство лазерът премахва само за 0,3 секунди, каза д-р Георги Тасков.

Мултифокалните лещи навлизат в очната хирургия в началото на 21-и век. Тогава започва стремежът за перфектна корекция на зрението на хората след 40-годишна възраст, каза д-р Димитър Тасков от СОБАЛ и Медицински център Луксор - Пловдив. Офталмологът обясни, че след 40-45-годишна възраст лазерните корекции не са подходящи и за това са подходящи мултифокалните лещи".

"Мултифокалните лещи са революция в зрението, но сами по себе си не са достатъчни. Трябваше да се извърши революция и в очната хирургия".

"Операцията, с която се поставят мултифокалните лещи, също бе усъвършенствана през последните 20 години и тъй като това е същата операция, която ние извършваме при отстраняване на старческото перде, има голям напредък и в тази операция".

Дигиталната дентална медицина е предстоящият стандарт и за наше щастие – и на лекари, и на пациенти, тя става все по-достъпна заради все по-голямата конкуренция на пазара. Дигиталната стоматология спестява време, оптимизира разходите, повишава се точността и качеството на лечението и се минимизира рискът от грешки. Това каза д-р Николай Мирчев, ръководител на Dentaprime Academy.

Чрез дигиталните технологии се сканира устната кухина и всъщност това е съвременна алтернатива на „аналоговия” отпечатъчен метод за вземане на мярка за коронка, мост или протеза. Интероралният скенер е преносимо устройство, свързано към компютъра на зъболекаря и посредством него се правят множество висококачествени снимки на устата и зъбите на пациента.

„Ползите от интероралното сканиране са, че успяваме да лекуваме по-голям брой пациенти за по-кратко време с по-високо качество, като оптимизираме разходите за лечение”.

Dentaprime Academy организира безплатни курсове за дентални лекари, които желаят да се докоснат до тази технология и да се убедят в предимствата от нейното използване.

В заключение д-р Мирчев подчерта, че човешкият фактор не може да бъде заменен, защото „ние имаме способността да взимаме решения при казусни случаи”.

Повече информация за Tech21 Health Tech може да намерите на специалния сайт на събитието.

Цялото събитие може да гледате на запис в канала на Bloomberg TV Bulgaria в YouTube тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:26 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Здравеопазване виж още

Коментари

Финанси виж още