Областите Кюстендил, Благоевград, Пазарджик, Смолян и Кърджали са в жълта зона по ниво на заболеваемост от коронавирусната инфекция на 14-дневна база. Това показват данните за днес на Националния център по заразни и паразитни болести, цитирани от БТА.
В тези области броят на заразените е в рамките на 100-250 на сто хиляди души население.
Областите Видин, Монтана, София-област, Перник, Ловеч, Габрово, Пловдив, Велико Търново, Ямбол, Сливен, Търговище, Хасково са в червена зона – с ниво на заболеваемост от COVID-19 250-500 на сто хиляди души население.
Останалите области, както и София-град са в тъмночервена зона.
Заболеваемостта от инфекцията в страната на двуседмична база е 551 на сто хиляди.
Според картата на епидемичната обстановка по региони, разделена на пет региона и указваща заетостта на болничните легла за интензивно лечение на пациенти, заразени с COVID-19, регионът, обхващащ областите Пазарджик, Пловдив, Хасково, Кърджали и Смолян, преминава в по-нисък етап – едно. Останалите региони са в етап две, като до дни се очаква регионът на областите Плевен, Русе, Велико Търново, Габрово и Ловеч също да премине в по-ниския етап по заетост на леглата.
Националната информационна система отчита, че общо 1104 са новодиагностицираните с COVID-19 за последното денонощие при 8634 теста, което прави 12,79% положителни проби. 71,29% от новооткритите случаи са при неимунизирани хора.
1 097 298 са общо потвърдените случаи на новия коронавирус у нас. Активните към вчерашния ден 212 790.
Излекуваните са 848 792, като за последните 24 часа броят им е 766.
Броят на хоспитализираните пациенти с потвърдена коронавирусна инфекция намалява до 3445 души, а пациентите в интензивни отделения са 436.
Общият брой поставени дози ваксина срещу COVID-19 е 4 305 855. През вчерашния ден са поставени 243 дози от ваксините на Pfizer/BioNTech, Moderna и J&J. Напълно ваксинирани са 2 047 267 души.
Хората с поставена подсилваща доза ваксина са 691 874.
Броят на починалите достигна 35 716. За последното денонощие са регистрирани 20 смъртни случая.
"Пандемията не си е отишла. Общественото внимание е приковано в събитията от Украйна, но коронавирусът съществува и заплахата за здравето както за отделния човек, така и за обществата продължава“, коментира в подкаста на БНР COVID-ваксините проф. Тодор Кантарджиев, съветник на Столична община по здравните въпроси.
По думите му вече са започнали да намаляват новите случаи на заразените в най-засегнатите области в страната, като първо това се вижда за област Благоевград и в София-град. Последно и с по-бавни темпове намаляват новозаразените във Варна и Източна България.
„Това доведе и до намаляването на натиска върху болниците, като аз следя ежедневно тези процеси за лечебните заведения в столицата. Започва и намаляването на смъртните случаи", съобщи проф. Тодор Кантарджиев.
Той подчерта, че у нас има над 30% имунизационно покритие, а 50% от ваксинираните са с бустерна доза. Това давало отражение и върху смъртността, защото при 60% ваксинирани в София смъртните случаи са в пъти по-малко от областите с по-ниско ваксинационно покритие.
Според Кантарджиев ще имаме спокойно лято, което бихме могли да използваме, за да се предпазим с ваксина и да сме подготвени за есента. Той смята, че има много малка вероятност от нова мутация на омикрон в бъдеще, освен ако не настъпи генетично изменение, водещо до имунно бягство на омикрон.