IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Акад. Горчев: Роботизираната медицина в България се развива добре

Миниинвазивната хирургия има голям икономически ефект, защото пациентът се връща в реалната среда след 4-5 дни, посочи управителят на УМБАЛ "Света Марина"

11:15 | 04.03.22 г.
<p>
	<em>Снимка: УМБАЛ &quot;Св. Марина&quot;</em></p>

Снимка: УМБАЛ "Св. Марина"

Роботизираната медицина в България в последните години се развива доста добре и в страната има 12 системи Da Vinci Хi. Това каза в "Bloomberg TV Интервю” акад. д-р Григор Горчев, д.м.н, управител на УМБАЛ "Света Марина".

"Това е съвременната хирургия. Тя се развива и пациентите я търсят. Миниинвазивната хирургия има и голям икономически ефект, защото пациентът се връща в реалната среда след само 4-5 дни", допълни той.

Той обясни, че роботизираната медицина в САЩ, Западна Европа, а и в България, е най-подходяща за ракови заболявания. Хирургичният робот da Vinci може да работи всичко, но основните параметри са най-вече в хирургия на раковите заболявания. 

Програмата в България е започнала през 2007 г. с период на обучение, като екипът е преминал първо през Съединените щати, а после и във Франция.

„През януари 2008 г. направихме първата операция в Източна Европа. В момента работим с последната система – Da Vinci Хi, която е от две години“, посочи управителят на УМБАЛ "Света Марина" и отбеляза, че България е била първата на Балканите, която разполага с оборудването, а след нея вече го имат Гърция, Румъния, Турция.

Що се отнася до раковата хирургия, акад.Горчев е убеден, че в гинекологията страната ни е в топ тройката на Европа.

„Екипът в Плевен работи заедно с екипи в Милано и в Швеция. Тези три екипа вървят заедно в момента и задават модерната хирургия в Европа. Това се вижда и от публикациите, които правим, а освен това и от признанието основно на американската школа“, разказа акад. Горчев.

Според него за да има България високи постижения в роботизираната хирургия, трябва да има държавна политика. Той се надява, че държавата ще инвестира във високо интелектуалния труд, в обучението на такъв тип хирурзи и в апаратура.

„Държавата трябва да помага, а не да пречи. През последните два-три месеца имаме проблеми със Здравната каса за това, че има определен обем от оперативни интервенции и над тази бройка те не се заплащат. Така НЗОК налага ограничения, което е неправилно и е голям проблем. Ние не можем да кажем колко ракови заболявания ще има за годината. Административното залагане на такива обеми го няма никъде и това трябва да се коригира незабавно”, настоява той.

Колко операции има акад. д-р Горчев с хирургичния робот da Vinci? Защо в България се регистрира бум на раковите заболявания? На какво ниво е профилактиката в нашата страна? Какви са предимствата на американската школа в миниинвазивната медицина? Каква е ползата от работата с робота da Vinci?

Още за роботизираната хирургия, виртуалната реалност в нея и 3D принтирането на органи може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването „Bloomberg TV Интервю” вижте тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:26 | 13.09.22 г.
Най-четени новини
Още от Здравеопазване виж още

Коментари

Финанси виж още