Индексът на ООН на цените на храните в света през ноември е достигнал най-високото си ниво от април 2023 г. и е отбелязал най-силния си ръст от 19 месеца насам на фона на нарастващите цени на растителното масло, предава Ройтерс.
Ценовият индекс, съставян от Организацията за прехрана и земеделие (ФАО), който следи най-търгуваните хранителни суровини в света, се е повишил до 127,5 пункта миналия месец спрямо ревизираните 126,9 пункта през октомври, най-високото ниво от 19 месеца насам. Това е ръст с 5,7% спрямо година по-рано.
Индексът на растителните масла се е повишил със 7,5% спрямо предходния месец и с 32 на сто спрямо същия период година по-рано поради опасения за по-ниско от очакванията производство на палмово масло вследствие на прекомерни дъждове в Югоизточна Азия.
Цените на соевото масло са се повишили на фона на по-голямото търсене за внос в световен план, а рапичното и слънчогледовото масло също са поскъпнали.
Ценовите индекси при останалите храни са намалели.
Цените на зърнените култури са спаднали с 2,7% през октомври благодарение на по-ниските цени на пшеницата и на ориза, а захарта е поевтиняла с 2,4% спрямо октомври, тъй като Индия и Тайланд започнаха да прибират реколтата, а притесненията за перспективите пред реколтата в Бразилия се успокоиха.
В отделен доклад ФАО намали прогнозите си за световното производство на зърнени храни през 2024 г. от 2,848 млрд. метрични тона на 2,841 млрд. метрични тона, спад с 0,6% спрямо миналата година, но все пак второто по големина производство в историята.
Същевременно използването на зърнени храни в света се очаква да нарасне с 0,6% до 2,859 млрд. метрични тона през 2024-2025 г. благодарение на нарасналото потребление.
В резултат на това ФАО очаква съотношението между наличности и потребление да намалее до 30,1% към края на сезон 2025 г. спрямо 30,8% преди това, но то все още показва „добро ниво на предлагане в света“.