IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кои храни в света ще продължат да поскъпват и през 2025 г.?

Цените на храните достигнаха през октомври най-високото си ниво от април 2023 г.

11:19 | 05.12.24 г. 1
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Цените на храните в света неотдавна достигнаха 18-месечен връх и се очаква някои хранителни кошници да продължат да поскъпват, казват пазарни наблюдатели, цитирани от CNBC.

През октомври цените на храните са били на най-високото си равнище от април 2023 г., сочат данни на Организацията по прехрана и земеделие (ФАО) към ООН.

Индексът на цените на храните на ФАО, който следи цените на пет хранителни кошници – зърно, месо, млечни продукти, растителни масла и захар, нарасна с 2% през октомври, стимулиран основно от повишението на цените на растителното масло.

От януари до октомври категорията на растителните масла отчита най-голям ръст на цените с 24% поради по-високите цени на палмовото масло, соята, слънчогледовото и рапичното масло. Тя е следвана от категорията на млечните продукти, които са поскъпнали със 17% от началото на годината благодарение основно на цените на сиренето и на маслото. В категорията на месото е отчетен ръст от 10% от началото на годината.

На обратния полюс категорията на зърнените храни, в която влизат пшеницата и оризът, е отбелязала спад от 4,5%, а цената на захарта е намаляла с почти 5% от началото на годината. Фактори, свързани с предлагането – от климата до предизвикателства с транспорта, са основните двигатели, отбелязват анализаторите.

Индексът следи цените на суровините, а не тези в магазините, но повишението показва, че по-високите цени на храните може да продължат да засягат потребителите.

CNBC обобщава някои ключови хранителни стоки, които може да поскъпнат на глобално равнище през следващата година, според експерти в хранителната промишленост.

Палмово масло и други растителни масла

Очаква се цените на растителните масла да нараснат значително догодина, а палмовото масло е в светлините на прожекторите, тъй като по-високото търсене в света се сблъсква с ограничения в предлагането, коментира Чън Кан Вей, брокер в компанията за финансови услуги StoneX.

Климатичното явление „Ел Ниньо“ засегна отглеждането на палмовите плодове в Индонезия, която е най-големият производител на палмово масло в света и съставлява над половината от световното предлагане, отбеляза анализаторското звено BMI на Fitch Solutions в свой доклад.

Според асоциацията на палмовото масло в страната местното производство е намаляло с почти 5% през осемте месеца от началото на 2024 г. спрямо същия период на миналата година. „Това е допълнено от стремежа на Индонезия да използва повече палмово масло за производство на биодизел, което още повече ограничава предлагането“, отбелязва Чън.

Други растителни масла като рапичното също може да поскъпнат в резултат на сходни предизвикателства пред предлагането, отбелязва брокерът от StoneX.

Говеждо месо

Цените на говеждото месо нараснаха в резултат на сушата в южните равнини в САЩ, което „ограничи значително“ стадата от говеда, казва Стивън Никълсън, стратег в Rabobank.

Говедовъдствата, които зависят от дъждовете за производството на храна за стадата си, са податливи на сушата. В сухи периоди, когато производството на фураж и наличностите от храни за животните намаляват, производителите често трябва да купуват допълнително храна или да намаляват размера на стадата си, което води до по-високи цени.

САЩ са най-големият производител на говеждо месо в света и са сред водещите износители.

Фючърсите върху говедата за угояване, търгувани на борсата в Чикаго, са поскъпнали с 16% до 2,59 долара за фунт от началото на годината, сочат данни на FactSet. Говедата за угояване са млади животни, които са достатъчно големи, за да бъдат хранени за клане.

Rabobank и британският Борд за земеделско и градинарско развитие очакват общият спад на световното производство на говеда да задържи цените високи през 2025 г.

„Свиването на стадата в четирите най-големи производители на говеждо месо в света ще доведе до първите намаления в предлагането на говеждо месо в света от Covid пандемията“, прогнозират анализатори на Rabobank в неотдавнашен доклад.

Кафе и какао

Пазарите на захар, кафе и какао са изправени пред по-голяма ценова несигурност от други суровини, отбелязва анализаторът на суровините в BMI Матю Бигин.

Макар че цените на кафето и на какаото не са отразени в индекса на ФАО, те са „най-силно застрашени“, казва Бигин. Неблагоприятното време в ключовия производител на кафе Бразилия води до „бичи“ настроения на пазара, отбелязва BMI в доклад.

Фючърите върху кафето са постъпнали с близо 70% от началото на годината до 3,18 долара за фунт.

За какаото притесненията от обилни дъждове и ниско качество на зърната в най-големия производител Кот Д’Ивоар също оказват натиск към повишение на цените. Предизвикателните климатични условия и болести засегнаха производството в Западна Африка, която съставлява около 70% от предлагането на какао в света.

Макар че цените отстъпиха леко от рекордните върхове, фючърсите върху какаото все още са над обичайните си нива и се търгуват за 9425 долара за метричен тон на Междуконтиненталната борса в САЩ.

„Рискът инерцията в повишението на цените да се появи отново през идните два-три месеца е голям“, коментират анализатори на Citi. Те очакват цените на какаото да нараснат до 10 хил. долара за тон през идните три месеца.

Какаото е ключова съставка в шоколада и цените на любимото сладко изкушение на свой ред бяха засегнати.

Плодове и зеленчуци

Категория, която ще бъде „силно засегната“ от предлаганите политики на избрания за президент на САЩ Доналд Тръмп, са плодовете и зеленчуците, казва Брадли Рикард, преподавател по икономика на храните и земеделието в Charles H. Dyson School of Applied Economics and Management.

„И положението ще стане още по-сложно, ако други промени в политиките засегнат предлагането на работна ръка в земеделието в САЩ“, допълва той.

Тръмп заяви неотдавна, че ще наложи допълнителни мита от 10% върху стоки от Китай и мито от 25% за Канада и Мексико. САЩ особено ще бъдат по-силно засегнати.

През 2022 г. Мексико е съставлявал 69% от вноса на зеленчуци на САЩ и 51% от вноса на пресни плодове в страната, сочат данни на американското Министерство на земеделието.

Мексико е ключов доставчик на редица земеделски стоки за САЩ, включително авокадо, домати, малини, чушки и ягоди, сочат данни на Калифорнийския университет.

„Храните, които ще отчетат най-силните ръстове на цените, са тези, които не се произвеждат на място“, казва Рикард.

Когато Тръмп встъпи в длъжност през януари, може да се стигне до „възобновяване на търговската война“ с Китай, а това може да е много вредно за търговията със земеделски стоки, коментира Джоузеф Глаубър, старши сътрудник в International Food Policy Research Institute.

Цените на соята и на месото може да са нестабилни, ако Китай предприеме ответни мерки, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:19 | 05.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Земеделие виж още

Коментари

Финанси виж още