Цените на храните в света достигнаха най-високото си ниво от 18 месеца насам през октомври, тъй като неблагоприятното време засилва притесненията за производството на много суровини и застрашава да задържи цените за потребителите по-високи за по-дълго време, предава Bloomberg.
Индекс на хранителните суровини, създаден от Организацията за прехрана и земеделие към ООН (ФАО), е нараснал до най-високото си ниво от април 2023 г., сочат публикувани в петък данни. Индексът, който следи цените на зърното, захарта, месото, млечните продукти и растителните масла, се е повишил с 2% през октомври главно поради скока на цената на растителните масла.
Макар че индексът следи цените на суровините, а не тези на дребно, ръстовете показват, че по-високите цени на храните може да продължат да засягат потребителите. Макар че цените на храните отстъпиха от рекордните си върхове след начаното на руското нашествие в Украйна, признаци за затягане на предлагането доведоха до нов ръст на цените на храните.
Цените на храните в света достигнаха 18-месечен връх. Графика: Bloomberg LP
Цените на растителните масла са се повишили най-много миналия месец поради притеснения от по-ниското производство, като най-силно е покачването при цената на палмовото масло.
Безмилостните дъждове в северното полукълбо подлагат на натиск и зърното, а сухото време предизвика опасения за производството в Бразилия, като тласна нагоре цената на захарта.
преди 1 месец ГАРАHТИРАHO: Зa 21 дни щe пpaвитe жecтoк CEKC като пopнoзвeзда - ще увeличите тpайно пeниcа си със 7 см и ще започнете да получавате еpeкция за 3 секунди и твъpдa кaто cтомaнa, кoлкoтo дълго иcкaте!---- https://cia.sh/stilmen отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 1 месец Технологията Вертикална Многоетажна Аквапонна Ферма - aerofarms.com предлага десетки пъти по-големи реколти с несравнимо качество на продукцията, при 95% икономия на вода, 100% икономия на препарати и 500 пъти икономия на земеделска площ. Aerofarms например произвеждат 20 реколти марули и други зеленолистни на година. Бързорастящи сортове инженерни фъстъци предлагат 2,000 пъти по-големи добиви от декар зает от В-Фермата - 600 тона срещу 300кг/год. До десет години ще забравим за полско земеделие. отговор Сигнализирай за неуместен коментар