Винопроизводителят Ксаба Торок, който отглежда маслини на топлите южни склонове в Унгария близо до езерото Балатон, смята, че дръвчетата му от Южна Европа са намерили успешен нов дом със затоплянето на климата в Европа, пише Ройтерс.
55-годишният Торок получил първите си три малки маслинени дръвчета от Испания около 2008 г. Две измръзнали още първата зима, но едно оцеляло и това подтикнало Торок да купи още около двеста през годините, за да ги засади в лозето си в Хегимагас, вулканично образование със слънчеви склонове, обилни дъждове и плодородна почва.
„Смятам тези дръвчета за неразделна част от бъдещия пейзаж тук“, казва Торок, докато бере маслините с приятели и допълва, че местният микроклимат все повече подхожда на дръвчетата.
Той отнася набраните маслини в съседна Словения, където се произвежда зехтинът му. Той го продава на цена от 4500 форинта (12,35 долара) за 0,1 литра.
В момент, когато Южна Европа е връхлитана от по-чести суши и горещи вълни, районите, където могат да се развиват маслинови горички, се изместват на север, отбелязва Торок.
Зимите в Унгария стават осезаемо по-меки през последните години. Европа е най-бързо затоплящият се континент в света, съобщи миналия месец Европейската агенция по околна среда. Тя е изправена пред по-голям риск от суша на юг.
Испания, която обичайно доставя около 40% от зехтина в света, имаше лоша реколта от маслини през последните две години заради горещите вълни и продължителната суша, това удвои цените на зехтина, които достигнаха рекордни нива.
Миналата седмица испанското министерство на земеделието съобщи, че по първоначални данни тазгодишната реколта се е възстановила и производството на маслини през 2024-2025 г. се очаква да достигне 1 262 300 тона, което е ръст с 48% спрямо предишната реколта.
Средиземноморско усещане
В Южна Унгария близо до град Печ Габор Стикс експериментира с маслинова горичка от години, като отглежда дръвчета за продажба. Стикс очаква всичките му дръвчета, израснали тази година, да бъдат продадени до март.
„Маслиновите дръвчета обичат този климат... Човек може да си помисли, че Унгария не е подходяща за производство на маслини, но не е така“, казва Стикс.
Дори на север от Унгария, в Словакия, хората купуват маслинови дръвчета за градините си, за да имат „средиземноморско усещане“. В село Иза собственикът на градински център Ищван Вас е внесъл 25 камиона с маслинови дръвчета от Испания тази година, като ги продава по 300-500 евро всяко.
Когато купувачите пристигат, за да изберат дръвчета, Вас предупреждава, че през първата зима те може да пострадат от температурите под нулата, но покриването им помага.
„Много маслинови дръвчета се засаждат навън, в градините, и те се справят наистина добре“, казва той.
преди 2 месеца Големият въпрос към такива статии е: Наистина ли читателите на Ройтерс вече са пълни иддиотти, за такива ги вземат от Ройтерс, или Ройтерс и останалите медии от либералния пул ударно работят за превръщането им в такива? Отглеждането на маслини се мести в Унгария, на банани в Чехия, а кокосовите палми изместват кленовите гори в Канада и САЩ. А горките европейци чакат на опашки за унгарски зехтин по 13 долара за 100 грама, докато гърци и италианци се молят някой да купи техния по 10 за литър. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца До: cyclop Бегай на зелено в Сахара! И каскета с алумина да не забравиш, че и там ръсят с кемрейлс! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 месеца Страхотно, да благодарим на затоплянето на климата и на увеличаващото се СО2, което прави планетата все по-топло, зелено и прекрасно място за живот. отговор Сигнализирай за неуместен коментар