IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Яйцата поевтиняват с 23% през второто тримесечие на 2024 г.

Птицевъдите настояват да бъде забранен вносът на украински яйца

12:59 | 15.08.24 г.
Снимка: Pexels
Снимка: Pexels

Цената на кокошите яйца за консумация се понижава с 22,7% през второто тримесечие на 2024 г. спрямо същия период на миналата година, отчитат данните на Националния статистически институт (НСИ) за индекса на цените на производител в селското стопанство.

По данни на Министерството на земеделието към юни 2024 г. от началото на годината има понижение в цената на яйцата с по-бърз темп от наблюдаваното в рамките на Европейския съюз (ЕС). Причина за това са както понижените разходи за производство, така и повишеният внос на яйца – най-вече от Украйна и Румъния, на сравнително ниски цени. Към 27 май 2024 г. средната цена на яйца от клетъчно отглеждане в България спада до 156,16 евро/100 кг (около 0,19 лв./бр.) - с 32,2% по-ниска спрямо началото на януари 2024 г. и с 21,6% под отчетената по същото време на 2023 г. Така, към края на май 2024 г. българската цена е с 18% под средната за ЕС, при която е налице понижение с 15,5% от началото на годината и с 21,1% на годишна база (до 190,51 евро/100 кг или около 0,23 лв./бр.), показват данните на Министерството.

Преди ден птицевъдите заплашиха с протест, ако земеделският министър Георги Тахов не се съобрази с искането им за забрана на вноса на яйца от Украйна.  Асоциацията на промишленото птицевъдство настоява мярката да бъде наложена за 120 дни. Пред БНР Даниел Божанков, председател на браншовата организация, заяви, че украинските яйца, които влизат на българския пазар, са 30% по-евтини от българските и това води за бранша до загуби за милиони. Според Асоциацията от началото на годината до май в България са внесени 2388 тона украински яйца, което Божанков определя като преизпълнение на квотата с 400%.

Още в края на май земеделският министър Георги Тахов призова за задействане на европейските мерки за защита на българските земеделци заради вноса на украински яйца. 

По-ниски цени в селското стопанство

Индексът на цените на производител в селското стопанство за второто тримесечие на 2024 г. се понижава с 3,4% спрямо същото тримесечие на 2023 г. в резултат на спад на индекса на цените на продукцията от растениевъдство - с 3,8% и на продукцията от животновъдство - с 3%. Цената на производител в селското стопанство е цената, която земеделското стопанство получава за продадените от него селскостопански продукти/живи животни. В нея не се включват получените от стопанството субсидии върху селскостопанските продукти/животни, транспортните разходи и данъците. Данните се изчисляват както спрямо същото тримесечие на предходната година, така и спрямо предходната година.

Най-значителен спад спрямо юни 2023 г. е регистриран в цените на зърнените култури – с 18%, в резултат на намалението на цената на меката пшеница с 15,5%.  Цените на техническите култури се увеличават с 6,3%, в резултат от увеличението на цената на слънчогледа с 5,9%.

Изчислени на база предходната година, цените на селскостопанската продукция отбелязват спад от 4,2% през второто тримесечие. Понижението в растениевъдството е с 4,3%, а в животновъдството – с 4,1%.

На база 2023 г. по-ниски са цените на зърнените култури - с 15%, в резултат от спада на цените на меката пшеница с 14,5%. При техническите култури е регистрирано увеличение в размер на 0,3%, като ръстът на цените на репицата и рапицата - с 3,8%, както и на маслодайната роза - с 15,5%, не може да компенсира съществено спада в цената на маслодайния слънчоглед - с 0,8%. Цените на пресните зеленчуци отбелязват ръст от 12,6%, докато цените на пресните плодове се понижават - с 5,6%.

Спадът в животновъдството е теглен от цената на яйцата

Спрямо същото тримесечие на 2023 г. цените на живите животни намаляват с 1,4% в резултат на намалението на цените на свинете с 6,1% и на бройлерите - с 8,1%. При продуктите от животновъдството е регистрирано намаление на цените със 4,7%, което е в резултат на понижението на цените на кокошите яйца за консумация – с 22,7% и то не може да бъде компенсирано от ръста на цените на кравето мляко – с 3,5%.

Изчислени спрямо 2023 г., цените на живите животни се понижават с 1,8%, а намалението в цената на свинете е с 6,2%, а на птиците – с 9%. Цените на продуктите от животновъдство отбелязват спад от 6,6%, като намаление е отчетено при всички продукти с изключение на кокошите яйца за разплод, чиято цена нараства с 4,8%.

Значително поскъпват продуктите за растителна защита

Индексът на цените на продуктите и услугите за текущо потребление в селското стопанство за второто тримесечие на 2024 г. е по-нисък с 5% спрямо същото тримесечие на предходната година и намалява с 4,6% спрямо 2023 година.

Спрямо същия период на предходната година се наблюдава значително нарастване на цената на продуктите за растителна защита – с 15,9%, отчитат от НСИ. Повишение има и при цената на посевния и посадъчния материал – с 8,5%, електроенергията и горивата – с 3,6%, ветеринарномедицинските продукти – с 3,6%. Намаляват цените на минералните торове – с 21,2%, и фуражите – с 9,5%.

Спрямо 2023 г. цените на посевния и посадъчния материал се увеличават с 6,2%, продуктите за растителна защита – с 15,3% и ветеринарномедицинските продукти – с 2,8%. Спад се наблюдава при цената на минералните торове – с 16,6%, и  фуражите – с 8%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:00 | 15.08.24 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини
Още от Земеделие виж още

Коментари

Финанси виж още