„Напоителни системи“ ще получат одобрение на допълнителни водни количества за напояване на земеделските площи от язовирите „Копринка“ и „Жребчево“, съобщават от Министерството на земеделието и храните.
Заради кризисната ситуация с напояването в някои райони в страната днес се е провела среща на заместник-министъра на земеделието и храните Иван Капитанов и изпълнителния директор на „Напоителни системи“ Снежина Динева с министъра на околната среда и водите Петър Димитров.
Заместник-министър Капитанов е заявил, че заради проблема с водата напрежението в сектора е голямо и е призовал да се намери решение.
Снежина Динева е обяснила, че приоритетно водите от значимите комплексни язовири се използват първо за питейно-битови нужди, а след това за напояване, за енергетика и ВЕЦ-овете трябва да се съобразяват с графика за напояване на дружеството.
„Растенията в момента са в началото на вегетативния си период и се нуждаят от вода за нормалното си развитие“, казва Динева, цитирана от МЗХ.
Министърът на околната среда се е ангажирал да се преразгледат възможностите за осигуряване на вода от язовирите „Копринка“ и „Жребчево“ при отчитане на ниското ниво на запълване на язовирите.
На срещата е бил обсъден и очакваният резултат от рехабилитацията на напоителните канали, която започна в началото на тази година. Основната цел на обновяването на съоръженията е ефективното използване на водните ресурси чрез въвеждането на нови и съвременни технологии. Те ще доведат до реално намаляване на загубите и консумацията на вода в селското стопанство.
В настоящия програмен период в Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони за инвестиции в хидромеиоративна инфраструктура е предвиден бюджет от 100 млн. евро.
Преди дни земеделци в Шуменско заплашиха с протест заради одобрените от МОСВ за напояване едва 1,5 млн. куб. м. вода за напояване от язовир „Тича“ при подадена заявка за 2,853 млн. куб. м. за проблеми с напояването миналата седмица сигнализираха и земеделски стопани в района на Търговище. От Националната асоциация на зърнопроизводителите обявиха, че ежедневно получават сигнали за нарушени доставки на вода в Стара Загора, Сливен, Пловдив, Шумен, Русе.