В последните няколко години започна да се обръща повече внимание на почвата като на жива система и основен актив за производството на качествена храна. Досега с химичните продукти - торове и препарати, земеделските общества в света имаха експлоататорски модел, с който унищожиха голяма част от плодородието на почвата и населението започна да яде "празни" храни, без енергиен капацитет и достатъчен набор на хранителни вещества.
Това коментира Георги Мантарлиев, основател на "Академия за фермери", в предаването "Бизнес старт" по Bloomberg TV Bulgaria.
Гостът посочи, че у нас вече има земеделци, които повече десет години не използват торове с фосфор и калий, като това се е отразило "фантастично" на добивите.
"Правим рекордите за Европа", каза Мантарлиев и добави, че това се отразява и много положително на животните, хранени с такива зърнени култури.
"Заменяме фосфора и калия с биологични продукти - микроорганизми и гъби от природата", каза Мантарлиев. "Това което правим съвпада на 99,5% със Зелената сделка."
Георги Мантарлиев отбеляза, че България, както и по-голямата част от света, реално купува продукти, произведени от ГМО семена чрез соев шарот, като около 2/3 от соята по света е генно модифицирана.
По думите му ГМО не винаги означава по-добър добив и по-качествена храна.
„Със стандартни хибридни семена с добро качество няма нужда от ГМО, защото растението може само да се предпази от неприятели и има по-голяма устойчивост при борбата между плевели и култури.", посочи гостът.
„Академия за фермери“ повече от десет години организира събития в България с лектори, които са световни учени в селското стопанство. „Нашата идея е, че гледаме на природата като учител, а повечето земеделци гледат на нея като някакъв ресурс“, каза Мантарлиев.
Целия коментар гледайте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria.
преди 9 месеца "По думите му ГМО не винаги означава по-добър добив и по-качествена храна." Прав е човека! Означава печалба за създателите му, зависимост на земеделците и фе-калии за консуматорите. отговор Сигнализирай за неуместен коментар